Akumulator to nieoceniony element w każdym samochodzie, który odpowiada za bezproblemowe dostarczanie energii. Wszelkie awarie mogą zakończyć się przykrymi niespodziankami, ponieważ auto nie będzie w stanie ruszyć z miejsca i podążać zaplanowaną wcześniej trasą. Akumulator jest niezbędny przede wszystkim do rozruchu zamontowanego silnika. Dodatkowo dostarcza energię do wszystkich urządzeń elektrycznych, które znajdują się w aucie. Jeśli będzie prawidłowo eksploatowany można z niego korzystać przez kilka długich lat. Gorzej, gdy się go zaniedba.
Jak rozpoznać, że akumulator nadaje się do wymiany?
Nie każda awaria akumulatora musi być poważna i oznaczać, że sprzęt będzie się nadawał jedynie do wymiany. Ważne jest to, aby sprawdził to wykwalifikowany profesjonalista, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na oględziny do warsztatu samochodowego lub pogotowia akumulatorowego.
Sprawny akumulator charakteryzuje się odpowiednim napięciem, co można sprawdzić m.in. przy pomocy woltomierza. Warto mieć takie urządzenie pod ręką. Jeśli wartość naładowania stoi na wyższym poziomie niż 85 procent nie trzeba się tym zbytnio martwić. Napięcie powinno oscylować w granicach od 13,9 do 14,4 V. Zużyty akumulator najłatwiej rozpoznać po wszelkich trudnościach z uruchomieniem silnika. Jeśli trwa to stosunkowo długo lub silnik odpala dopiero za którymś razem jest to znak, iż z akumulatorem dzieje się coś niedobrego i trzeba zareagować. Zlekceważenie problemu doprowadzi do tego, iż konieczna będzie wymiana. Niesprawne akumulatory mają duży związek z obniżoną gęstością elektrolitu i częstymi cyklami ładowania oraz rozładowywania.
Uszkodzony akumulator – najczęstsze przyczyny
Uszkodzenie akumulatora może być dość problematycznym doświadczeniem. Często konieczne jest zakupienie nowego sprzętu, co wiąże się oczywiście z niespodziewanymi wydatkami. Warto zadać sobie w tym miejscu podstawowe pytanie, a mianowicie co może spowodować awarię akumulatora? Oto kilka najważniejszych czynników:
- niewłaściwe warunki pracy – chodzi przede wszystkim o zbyt wysoką lub zbyt niską temperaturę,
- silne mrozy,
- intensywna i agresywna jazda w warunkach miejskich (częste i niepotrzebne zatrzymywanie samochodu),
- wszelkie zabrudzenia oraz zawilgocenie akumulatora.
Sporym problemem dla osób zmotoryzowanych może być też nieprawidłowe przechowywanie akumulatora. W tym przypadku należy unikać piwnic, strychu z nieszczelnym dachem czy też niezbyt dobrze zabezpieczonego garażu.
Awaria akumulatora może pojawić się na skutek nadmiernych wstrząsów w trakcie jazdy. Warto wybierać drogi, na których nie ma zbyt wielu dziur, ale jest to równoznaczne z dokładnym zaplanowaniem trasy. Trzeba się w to odrobinę zaangażować, ale dzięki temu zadba się o własny samochód i poszczególne podzespoły. Ryzyko wystąpienia awarii zostanie zminimalizowane do absolutnego minimum. Osoby jeżdżące samochodami nie mogą sobie oczywiście pozwolić na niewłaściwe dobranie akumulatora, dlatego lepiej zrobić to z prawdziwym profesjonalistą u boku.
Artykuł powstał we współpracy z pomocakumulatorowa.pl z Poznania.