Praktycznie każdy z nas spotkał się w życiu z sytuacją, gdy przez niedopatrzenie lub awarię zastał w samochodzie rozładowany akumulator. Co należy zrobić w takiej sytuacji, szczególnie gdy nam się spieszy?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak wygląda ładowanie akumulatora samochodowego prostownikiem
- od czego zależy czas ładowania akumulatora
- co zrobić w przypadku, gdy rozładuje nam się akumulator
W sytuacji, gdy rozładuje nam się akumulator niezbędny nam będzie prostownik samochodowy. Czym jest i jak z niego skorzystać? Co zrobić, gdy nie mamy go pod ręką?
Jak wygląda ładowanie akumulatora prostownikiem i innymi sposobami?
Najczęstszą przyczyną rozładowania akumulatora jest nie wyłączenie świateł w samochodzie. Ale też każdy akumulator z czasem ulega samorozładowaniu. Podczas postoju pobierany jest prąd do zasilania elektroniki samochodowej i dodatkowego wyposażenia auta. Awaria w układzie elektrycznym może dodatkowo przyspieszyć proces rozładowania akumulatora. W przypadku nieprawidłowej pracy alternatora może to spowodować zatrzymanie się samochodu w niespodziewanym momencie. Dlatego zaleca się, aby ładować akumulator dwa razy do roku. Jeżeli napięcie akumulatora spadnie poniżej 12V, wymagane jest pełne ładowanie prostownikiem.
W przypadku rozładowania akumulatora podczas rzadkiego korzystania z auta, sam alternator nie będzie w stanie doładować akumulatora do pełna. Stałe niedoładowanie wpływa również na obniżenie jego żywotności, a nawet trwałe uszkodzenie. Dlatego skrajnym rozładowaniu należy jak najszybciej naładować akumulator wykorzystując prostownik samochodowy.
Jak działa prostownik samochodowy? W skrócie, jego działanie polega na zamianie napięcia przemiennego na napięcie jednego znaku, które po odfiltrowaniu może zostać przekształcone w prąd stały. Pozwala to na szybkie rozwiązanie problemu z rozładowanym akumulatorem w samochodzie.
Istnieją również inne sposoby na ładowanie akumulatora samochodowego. Można użyć ładowarki impulsowej, która pozwala na szybkie i skuteczne naładowanie akumulatora. Są one szczególnie przydatne w przypadku, gry rozładowanie akumulatora było całkowite. Na rynku pojawiły się również ładowarki inteligentne, które automatycznie dostosowują parametry ładowania do stanu akumulatora i temperatury otoczenia. Są łatwe w obsłudze i zapewniają bezpieczne ładowanie akumulatora.
Czy czas ładowania akumulatora zależy od pojemności akumulatora?
Podłączając prostownik zastanawiamy się, jak długo ładować akumulator samochodowy. Czas jego ładowania zależy od wielu czynników, między innymi od pojemności akumulatora i natężenia prądu ładowania. Istotny wpływ na proces ładowania ma również temperatura otoczenia. Dlatego zalecane jest, aby podłączyć akumulator do ładowania przy temperaturze otoczenia od 10 do 30 stopni Celsjusza.
Rozładowany akumulator, a nie masz sąsiada pod ręką? Wezwij specjalistyczną ekipę!
W przypadku, gdy nasz akumulator nieoczekiwanie się rozładuje, a my nie posiadamy własnego prostownika lub nie znamy nikogo, kto by nam go pożyczył, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy oferującej pomoc w takich sytuacjach. Firmy takie oferują przyjazd do nas, demontaż akumulatora i zastąpienie go akumulatorem zastępczym, naładowanie akumulatora oraz jego ponowny montaż. Dzięki temu nasz samochód jest cały czas dostępny do naszej dyspozycji.
Serwis akumulatorowy posiada najnowocześniejszy sprzęt, dedykowany do danego rodzaju akumulatora, dlatego korzystając z ich usług mamy pewność, że nasz naładowany akumulator będzie jeszcze długo nam służył w dobrej kondycji.