Czym jest świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowcy?

Duża liczba ofert pracy dla zawodowych kierowców oraz dobre zarobki w tym zawodzie sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, jakie są potrzebne uprawnienia do wykonywania tego zawodu. Poza koniecznością posiadania prawa jazdy odpowiedniej kategorii niezbędnie jest również uzyskanie kwalifikacji zawodowej. Czym dokładnie jest świadectwo kwalifikacji zawodowej i jak je uzyskać? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej dla kierowcy – co to jest?

Każda osoba, która chce zostać zawodowym kierowcą, musi posiadać prawo jazdy kategorii C lub D oraz przejść odpowiednie szkolenie zawodowe. Po ukończeniu szkolenia i przejściu badań lekarskich i psychologicznych kierowca otrzymuje wpis KOD95. Kod ten jest świadectwem kwalifikacji zawodowej i zostaje umieszczony na nowym dokumencie. Dlatego, należy wyrobić nowe prawo jazdy Kraków jest idealnym miejscem do odbycia szkolenia. Trudne warunki jazdy w połączeniu z doświadczonymi instruktorami sprawiają, że przyszły zawodowy kierowca zdobędzie umiejętności na najwyższym poziomie i poradzi sobie w wielu, trudnych sytuacjach drogowych.

Szkolenia zawodowe

Posiadanie kwalifikacji zawodowej kierowcy pozwala na przewóz osób i rzeczy, a więc daje szerokie możliwości zatrudnienia. Jakie są rodzaje szkoleń zawodowych dla kierowców?

Kwalifikacja wstępna

Kwalifikacja wstępna to szkolenie dla kierowców, którzy uzyskali prawo jazdy:

  • kategorii D po 10.09.2008;
  • kategorii C po 10.09.2009.

Jeśli prawo jazdy zostało zdobyte wcześniej kierowca powinien odbyć szkolenie okresowe. Kurs trwa 280 godzin i obejmuje szeroką wiedzę z zakresu przewozu osób i rzeczy, która uzależniona jest od kategorii, na jaką wykonuje się szkolenie. Informacje przekazywane podczas kursu dotyczą bezpieczeństwa, techniki jazdy oraz prawa obowiązującego kierowców (np. maksymalny czas pracy). Jest to niezbędne szkolenie dla wszystkich, którzy chcą zawodowo zajmować się przewozem osób i rzeczy.

Kwalifikacja wstępna może być zastąpiona szkoleniem kwalifikacji wstępnej przyspieszonej, które trwa 140 godzin, a więc jest zdecydowanie krótsze, jeśli kierowca ma ukończone:

  • 21 lat – w przypadku kategorii C, C+E;
  • 23 lata – w przypadku kategorii D, D+E

Szkolenie okresowe

Szkolenie okresowe może zastępować kwalifikację wstępną kierowcom, którzy prawo jazdy:

  • kategorii D uzyskali przed 10.09.2008;
  • kategorii C uzyskali przed 10.09.2009.

Szkolenie okresowe każdy kierowca zawodowy powinien odbyć co 5 lat, w przeciwnym wypadku może on stracić swoje uprawnienia. Jest to zdecydowanie najkrótsze szkolenie, które ma na celu przypomnienie najważniejszych zasad bezpieczeństwa oraz przybliżenie ewentualnych zmian dokonanych w prawie drogowym. Szkolenie okresowe gwarantuje, że umiejętności kierowcy pozostaną na wysokim poziomie, co przekłada się na bezpieczeństwo na drodze zarówno samego kierowcy, jak i innych użytkowników drogi.

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca

Kwalifikacja wstępna uzupełniająca przeznaczona jest dla kierowców, którzy posiadają już uprawnienia kierowcy zawodowego dla jednej kategorii (C lub D) i chcą je uzupełnić o drugą kategorię (C lub D). Szkolenie uzupełniające pozwala na znaczne poszerzenie możliwości zatrudnienia.

Jak widać wybór rodzaju szkolenia, uzależniony jest od posiadanych już kwalifikacji, wieku oraz daty uzyskania prawo jazdy. Co ważnie do rozpoczęcia kwalifikacji wstępnej nie jest wymagane prawo jazdy, jednak i tak trzeba ten brak uzupełnić, aby móc wykonywać zawód kierowcy. Dlatego warto, aby pierwszym krokiem po uzyskaniu kwalifikacji była nauka jazdy Kraków w tym zakresie oferuje szeroki wybór szkoleń pod okiem wykwalifikowanych instruktorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *