Poruszanie się pojazdu nieodłącznie wiąże się z pojawianiem się mniejszych lub większych drgań. Ich natężenie zależy od jakości nawierzchni i układu zawieszenia. Dla uzyskania odpowiedniego poziomu komfortu, zachowania stabilności auta i utrzymania go na prawidłowym torze jazdy wykorzystuje się elementy resorujące. Stosowane są różne rozwiązania – tradycyjnymi będą resory piórowe, ale używa się również drążków skrętnych i sprężyn śrubowych.
Elementy resorujące w pojazdach ciężarowych i dostawczych
Klasycznym elementem ograniczającym drgania i ruchy nadwozia podczas pokonywania nierówności są resory piórowe. Składają się one z kilku przylegających do siebie i złączonych obejmami płaskowników stalowych. Najdłuższy z nich jest zawinięty na końcach, tworząc charakterystyczne ucho, w które wchodzi sworzeń łączący cały podzespół za pomocą wieszaka z zamocowanym do ramy lub nadwozia wspornikiem. Z elementami zawieszenia resor jest połączony instalowanym w centralnej części jarzmem. Praca resorów jest możliwa dzięki sprężystości stali, z jakiej są wykonane. Drążki skrętne również wykorzystują sprężystość stali. Są zbudowane z prętów lub wiązek płaskowników i zamocowane z jednej strony do ramy pojazdu, a z drugiej do elementu, który ulega obciążeniu. Resory są dziś najczęściej wykorzystywane w samochodach dostawczych i terenowych pick-upach. Używa się ich również w ciężarówkach, choć stosuje się w nich również układy pneumatyczne w postaci miechów napełnionych powietrzem pod odpowiednim ciśnieniem. Rozwiązanie to jest używane zwłaszcza w ciężarówkach długodystansowych, gdzie poza tłumieniem nierówności pomaga w regulowaniu położenia osi oraz ułatwia sprzęganie ciągnika z naczepą. Stosuje się je również w autobusach i autokarach ze względu na nieporównywanie wyższy komfort.
Elementy resorujące w autach osobowych
W samochodach osobowych jako elementów resorujących używa się sprężyn śrubowych. Są one wykonywane ze stalowych prętów, a podczas pracy ściskane, co powoduje skręcanie elementu i pozwala na przekazanie siły nacisku strukturze materiału. Sprężyny zajmują małą ilość miejsca i pozwalają na uzyskiwanie bardzo dobrych efektów. W autach osobowych współpracują z amortyzatorami, które są wypełnione olejem oraz sprężonym gazem, które tłumią powstające wstrząsy. Resory, drążki skrętne, miechy pneumatyczne, sprężyny oraz amortyzatory można znaleźć w ofercie firmy Rozruch. Dostarcza ona części do samochodów ciężarowych, autobusów, a także maszyn roboczych. Warto pamiętać, że stan zawieszenia decyduje o bezpieczeństwie jazdy.