Jak zgodnie z przepisami przewozić małe dziecko samochodem?

Przewożenie dzieci w samochodzie zgodnie z obowiązującymi przepisami ma na celu zagwarantowanie dziecku bezpieczeństwa na wypadek gwałtownych manewrów czy kolizji. Przedstawiamy praktyczny poradnik przewożenia małych dzieci w aucie, w którym wskazujemy informacje dotyczące fotelików oraz zasad z przepisów prawnych, które należy spełnić, by zapewnić maluchowi bezpieczną podróż.

Jakie przepisy prawa wskazują zasady przewożenia dziecka w samochodzie?

Zasady przewożenia dziecka w samochodzie reguluje Kodeks Drogowy, a dokładniej ustawa z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Przepisy prawa nakładają obowiązek przewożenia dzieci w foteliku samochodowym. Wśród informacji, jakie można znaleźć w artykułach ustawy znajdują się:

  • do kiedy dziecko musi jeździć w foteliku samochodowym – zgodnie z prawem do osiągnięcia wzrostu powyżej 150 cm;
  • jakie warunki techniczne są właściwe dla przewożenia dzieci w pojeździe – są to normy dopuszczające foteliki do użytku na terenie Unii Europejskiej, należą do nich ECE R44-03 lub ECE R44-04, a także ECE R129, nazywana również normą i-Size, która skupia się na kryterium wzrostu zamiast na podziale ze względu na zakres wagowy dzieci;
  • pojazdy, w których dziecko musi jechać w foteliku;
  • miejsce montażu fotelika dla dzieci, a także wyjątkowe sytuacje, w których dziecko może jechać bez fotelika samochodowego.

W którym miejscu zamontować fotelik samochodowy?

Wynik badań i testów potwierdzają, że najbezpieczniejszym sposobem przewożenia małych dzieci jest montaż fotelika tyłem do kierunku jazdy. Przy zderzeniu czołowym dochodzi do dużych przeciążeń – korpus trzymany jest przez pasy, jednak w wyniku bezwładności głowa dziecka z dużą prędkością kieruje się do przodu, a na szyję oddziałują duże przeciążenia. Anatomia małego dziecka sprawia, że w odróżnieniu od dorosłych, jest w mniejszym stopniu odporne na oddziaływanie takich sił. Z kolei ustawienie fotelika tyłem do kierunku jazdy redukuje podczas kolizji siły bezwładności, a całe ciało znajduje oparcie w powierzchni fotelika. Jak wyjaśnia sklep dziecięcy For Kids, regulacje prawne narzucają obowiązek przewożenia dziecka tyłem do kierunku jazdy co najmniej do 15 miesiąca życia, choć specjaliści zalecają, by dziecko wozić w ten sposób aż do ukończenia 3. roku życia.

Dziecko nie musi jechać w foteliku samochodowym, gdy na tylnym siedzeniu są już dwa foteliki. Maluch, który ukończył 3 lata, może jechać pomiędzy dwoma fotelikami zapięty pasami bezpieczeństwa, jeśli nie ma możliwości zamontowania trzeciego fotelika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *