Cena obowiązkowego ubezpieczenia OC jest wypadkową wielu czynników – nie tylko wieku i doświadczenia kierowcy. Znaczenie mają między innymi parametry, które przekładają się na konkretne osiągi. Dowiedz się, jak zmienia się wysokość składki w zależności od pojemności silnika.
Chociaż ceny ubezpieczenia OC nie są tak wysokie jak jeszcze kilka lat temu, nadal potrafią być sporym obciążeniem dla właścicieli pojazdów. Wpływa na to wiele czynników, które składają się na tzw. ryzyko ubezpieczeniowe wyliczane przez konkretne towarzystwa ubezpieczeniowe.
Od czego zależy wysokość składki OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe ponoszą ryzyko finansowe w przypadku zdarzenia drogowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, to one są zobligowane do likwidacji szkody w ramach OC. Dlatego starają się jak najdokładniej oszacować ryzyko, z jakim wiąże się konkretny kierowca. Uwzględniają przy tym wiele czynników, m.in.:
- wiek właściciela auta
- doświadczenie w prowadzeniu pojazdów (liczy się data otrzymania uprawnień)
- miejsce zamieszkania
- markę pojazdu
- historię ubezpieczenia auta.
Okazuje się, że nie bez znaczenia jest pojemność silnika, która przekłada się na dynamikę jazdy i osiągi uzyskiwane przez pojazd.
Pojemność silnika – jak wpływa na składkę OC?
Zasada jest prosta: im wyższa pojemność silnika, tym prawdopodobnie wyższa składka na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Oczywiście nie można generalizować, ponieważ wszystko zależy od wewnętrznej polityki konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.
Zasadniczo ubezpieczyciele zakładają, że im „mocniejszy” silnik, tym większe prawdopodobieństwo rozwijania dużych prędkości. To z kolei przekłada się na większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego o dużych stratach. W praktyce będzie to oznaczać wyższe koszty dla ubezpieczyciela w związku z likwidowaną szkodą.
Jak wynika z raportu przygotowanego przez serwis https://rankomat.pl, w pierwszym półroczu 2021 roku średnie składki na OC w zależności od pojemności silnika przedstawiały się następująco:
- do 1 l – 488 zł
- 1,1 l – 1,5 l – 570 zł
- 1,6 l – 1,9 l – 603 zł
- 2,0 l – 2,5 l – 649 zł
- 2,6 l – 3,0 l – 738 zł
- powyżej 3,1 l – 757 zł.
Warto jednak mieć świadomość, że są to wartości uśrednione – ubezpieczyciel uwzględnia wiele innych czynników, które mogą wpłynąć na obniżenie składki. Szczegółowe kalkulacje na konkretnych przykładach dostępne są w artykule pod adresem https://rankomat.pl/samochod/wplyw-pojemnosc-silnika-na-ubezpieczenie.
Duża pojemność silnia a tanie OC – to możliwe?
Warto pamiętać, że pojemność silnika jest jednym z czynników kształtujących wysokość składki OC. Dużych składek nie musisz się obawiać m.in. jeśli:
- jesteś doświadczonym kierowcą
- masz dobrą historię ubezpieczenia z poprzednich lat
- mieszkasz w mniejszym mieście.
Jak wybrać korzystne ubezpieczenie OC?
Ubezpieczenie OC wcale nie musi być dużym wydatkiem – także w przypadku pojazdów z silnikami o sporej pojemności. Wystarczy porównać dostępne oferty, a następnie wybrać najtańsze proponowane rozwiązanie.
Nie musisz jednak samodzielnie zbierać informacji i ich analizować. Z pomocą przychodzi kalkulator OC dostępny w serwisach porównywarkowych. Wystarczy wypełnić krótki formularz, podając dane kierowcy oraz informacje o ubezpieczanym pojeździe. W odpowiedzi zwrotnej otrzymasz konkretne oferty cenowe od poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Cały proces zajmuje zaledwie kilka minut, a pozwala zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.
Pamiętaj! W przypadku OC możesz kierować się wyłącznie ceną. Zakres ochrony nie zależy od wysokości składki, ponieważ te kwestie są regulowane stosownymi przepisami.
To, ile ostatecznie zapłacisz za obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, zależy w dużej mierze od ciebie. Jeśli wybierzesz przypadkową ofertę, bez wcześniejszego porównania innych możliwości, możesz sporo przepłacić. Warto więc poświęcić odrobinę czasu na przeanalizowanie ofert ubezpieczeniowych – szczególnie, że można to zrobić bez konieczności wychodzenia z domu.