Przechowywanie i transportowanie płynnych substancji niebezpiecznych podlega specjalnym normom i przepisom prawnym. Dzięki temu zapewnia się ochronę osobom pracującym przy ich przewożeniu, ale także wszystkim, którzy akurat znajdują się w pobliżu. W tym celu wykorzystuje się także specjalne zbiorniki. Każdy z nich powinien charakteryzować się konkretnymi parametrami. Sprawdź wymagania w tym zakresie.
Kto wykorzystuje zbiorniki do przewozu płynów niebezpiecznych?
Specjalne pojemniki przeznaczone do przewozu płynnych materiałów niebezpiecznych wykorzystuje się w wielu obszarach przemysłowych. Znajdują one zastosowanie między innymi w rolnictwie i budownictwie. Dzięki nim szybko i bezpiecznie można dostarczyć między innymi:
- benzynę,
- olej napędowy,
- środki chemiczne np. nawozy płynny.
– Wśród zbiorników do przewozu płynów niebezpiecznych znajdują się również modele, które wykorzystuje się na przepracowane płyny. Dzięki nim można składować np. przepracowany olej i utylizować go zgodnie z obowiązującymi w kraju przepisami prawnymi — zauważa specjalista z Firmy Handlowo-Usługowej MiM.
Warto zauważyć, że zależnie od rodzaju transportu i przewożonych płynów każdy zbiornik charakteryzuje się innymi parametrami i musi być zgodny z konkretnymi grupami w zakresie klasyfikacji ADR.
Zbiorniki przeznaczone do transportu benzyny i paliwa lotniczego
Zbiorniki, które wykorzystuje się do transportu płynów niebezpiecznych takich jak benzyna, czy paliwo lotnicze charakteryzują się specjalną konstrukcją. Każdy z nich musi być zgodny z klasami ADR:
- 3,
- 5.1,
- 6.1,
- 9.
Do przewozu paliwa lotniczego dopuszcza się pojemniki, które wykonuje się ze stali nierdzewnej. Są one odporne na różnego rodzaju wstrząsy. Ogromną zaletą jest również możliwość ich przewożenia za pomocą wózka widłowego.
Benzyna może być transportowana w takich samych zbiornikach. W tym przypadku dodatkowo wykorzystuje się jednak pojemniki mobilne, które wykonuje się w wyjątkowo wytrzymałych tworzyw sztucznych.
Wymagania dotyczące zbiorników przeznaczonych na nawozy płynne
Przewożenie nawozów płynnych, które wykorzystuje się w rolnictwie, podobnie jak w przypadku paliwa, wymaga stosowania się do specjalnych przepisów. Dotyczy to między innymi zbiorników. W tym zakresie najczęściej wykorzystuje się modele jedno i dwupłaszczyznowe. Te powinny charakteryzować się stosunkowo wysoką odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wykonuje się je także z materiałów odpornych na promieniowanie UV. Zanim pojemnik trafi do sprzedaży, musi otrzymać także certyfikaty, które informują o jego zgodności z normami ISO.
Na rynku można znaleźć także inne typy pojemników przeznaczonych do przewozu płynnych materiałów niebezpiecznych m.in. substancji chemicznych. Najważniejszą kwestią jest ich jakość wykonania, szczelność i dopasowanie specyfiki zbiornika do transportowanej cieczy, co zapobiega wielu różnym zagrożeniom.