Z jednej strony producenci samochodów wyposażają nowe auta w coraz doskonalsze technologie i udogodnienia, z drugiej jednak eksperci alarmują, że systemy takie na bieżąco rozpracowują złodzieje aut. Oznacza to, że – chcąc spotęgować bariery – nie powinieneś ograniczać się wyłącznie do tego, co uwzględnione fabrycznie. Warto również samodzielnie zabezpieczyć samochód, aby zminimalizować lub całkowicie wyeliminować ryzyko kradzieży. Jak zrobić to najlepiej?
1. Immobilizer i alarm samochodowy – podstawowe zabezpieczenie pojazdu
2. Mechaniczne sposoby na zabezpieczenie samochodu
3. Elektroniczne zabezpieczenie auta
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że kompleksowe zabezpieczenie auta przed kradzieżą najczęściej stanowi wypadkową kilku czynników. To, który z nich zadziała w przypadku kradzieży samochodu, to często kwestia związana z przygotowaniem złodzieja. Warto uzupełnić zabezpieczenia również o tzw. safe box – schowek na dokumenty czy elektronikę.
Immobilizer i alarm samochodowy – podstawowe zabezpieczenie pojazdu
Bardzo często, rozważając zabezpieczenie auta przed kradzieżą, pod uwagę bierzemy alarm samochodowy. Tymczasem jego zadaniem jest głównie działanie odstraszające – alarm nie stanowi zabezpieczenia samochodu jako takiego, natomiast rzeczywiście może wydłużyć czas potrzebny na włamanie. Bezpieczeństwo z pewnością zwiększy pilot generujący dynamiczne kody. Oznacza to, że przy próbie kradzieży auta przez przechwycenie sygnału, będzie on bezużyteczny.
Nieco bardziej zaawansowane narzędzie zabezpieczenia samochodu to immobilizer CAN. Kontroluje on samochodową elektronikę, a odblokowanie pojazdu będzie wymagało wprowadzenia odpowiedniego kodu.
Mechaniczne sposoby na zabezpieczenie samochodu
Zanim elektronika do zabezpieczenia auta stała się tak powszechna, wiele osób decydowało się na mechaniczne, domowe sposoby zabezpieczenia samochodu. Obecnie, gdy złodzieje rozpracowują już zdalne uruchomienie silnika, ponownie popularnością cieszy się blokada kierownicy i blokada skrzyni biegów.
Mechaniczna blokada układu kierownicy stosowana jest w samochodach z elektronicznie sterowaną skrzynią biegów. To bardzo proste, ale również skuteczne zabezpieczenie w przypadku próby uruchamiania pojazdu. Z kolei blokada skrzyni biegów uniemożliwia ruszenie z miejsca.
Elektroniczne zabezpieczenie auta
Możliwa jest także elektroniczna blokada skrzyni biegów sterowana smartfonem lub pastylką bluetooth. To bardzo nowoczesna metoda, która sprawdzi się w przypadku samochodów z elektronicznie sterowaną dźwignią zmiany biegów.