Często się zdarza, że po szalonej imprezie obficie zakrapianej alkoholem, o poranku musimy wsiąść za kierownicę, by dojechać do pracy czy załatwić ważną sprawę. Po doprowadzeniu się do stanu używalności, wielu z nas zastanawia się czy ma jeszcze zawartość alkoholu we krwi.
Prowadzenie samochodu to bardzo odpowiedzialne zadanie i nie warto nigdy ryzykować zarówno własnym życiem, jak i innych uczestników ruchu. Nierozważna decyzja może doprowadzić nie tylko do tego, że stracimy prawo jazdy lecz także wsiadając za kółko po zużyciu alkoholu możemy doprowadzić do nieszczęścia. Zawsze trzeba pamiętać o tym, że stężenie alkoholu we krwi utrzymuje się dość długo i zależy przede wszystkim od tego ile spożyjemy alkoholu. Istotny wpływ na to, ile czystego alkoholu znajduje się w wydychanym powietrzu ma rodzaj spożywanych trunków. Czy warto podjąć ryzykowną decyzję i prowadzić samochód, nie badając wcześniej jaką mamy ilość alkoholu w wydychanym powietrzu?
Kiedy można jechać po alkoholu?
To niezwykle trudne pytanie zadaje sobie bardzo często wielu uczestników ruchu, którzy wcześniej spożywali alkohol. Otóż na czas utrzymywania się alkoholu we krwi wpływa kilka czynników. O tym,ile utrzymuje się alkohol we krwi decyduje ilość spożytego alkoholu, aktywność fizyczna po jego spożyciu, masa ciała oraz zdolności organizmu do jego spalania. Stosowane powszechnie przeliczniki pozwalają jedynie orientacyjnie określić czas po jakim alkohol jest niewykrywalny we krwi. Powszechnie przyjmuje się, że jest to okres około 20-30 godzin w przypadku alkoholi wysokoprocentowych w ilości 0, 5-0, 7 litra, oraz okres kilkunastu godzin w przypadku piwa w ilości ok 2 litrów. Zatem po ilu godzinach można jechać?. Specjaliści w tej dziedzinie, sugerują że bezpiecznie można wsiąść za kierownicę nie spożywając żadnego alkoholu przez co najmniej 24 godziny wcześniej, a w przypadku spożywania alkoholu wysokoprocentowego nie należy prowadzić pojazdu przez 48 godzin. Jeśli dzień po wypiciu znacznej ilości alkoholu musimy udać się w podróż, to zanim wsiądziemy za kierownicę warto podejść na komisariat najbliższej policji i poprosić o to, by móc sobie zbadać poziom alkoholu w wydanym powietrzu. Na potwierdzenie trzeźwości otrzymamy wydruk i dzięki temu będziemy mogli bez obaw prowadzić samochód.
Czy wirtualny alkomat jest dobrym miernikiem do sprawdzania zawartości alkoholu w organizmie?
Niemniej istnieją jeszcze inne sposoby obliczenia zawartości alkoholu w naszym organizmie. Oprócz zwykłego alkomatu, który można bez problemu nabyć w wielu sklepach istnieje wirtualny alkomat.. Ten obecnie popularny przelicznik zawartości alkoholu znajduje się na wielu stronach internetowych. Jest to nic innego jak matematyczny algorytm, który nie pokazuje rzetelnych danych. Otóż decydując się na taki pomiar musimy mieć świadomość, że używając kilka wirtualnych alkomatów na każdym z nich otrzymamy inny wynik. Dla osób, które korzystają z takich przeliczników promili jedyną dobrą wiadomością jest to, że ich twórcy celowo zawyżają ostateczne rezultaty. Trzeba bezwzględnie pamiętać o tym, że żaden internetowy przelicznik nie zastąpi prawdziwego alkomatu osobistego z czułym sensorem.
Dlaczego alkomat wirtualny nie jest dokładny?
Każdy organizm ludzki jest inny. Można mieć podobne warunki fizyczne, płeć i pić tą samą ilość alkoholu w tym samym czasie, ale różni nas tempo metabolizmu oraz inne uwarunkowania zewnętrzne. Z tego też powodu alkomaty online uśredniają parametry i nigdy nie są w stanie pokazać spersonalizowanych promili. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, każdy kierowca spożywający alkohol powinien mieć świadomość, że najdokładniejszym sposobem określającym ilość promili w organizmie jest badanie krwi. Zatem zanim wsiądzie się po zakrapianej imprezie za „kółko” warto zawsze odczekać odpowiedni czas, a dopiero wówczas bezpiecznie ruszyć w drogę.