Praca kierowcy autobusu miejskiego, czy turystycznego często dla postronnych obserwatorów wydaje się być monotonna. Czy siedzenie całymi dniami za kółkiem może być przyjemne? Tak, jeśli zadanie to wykonuje osoba w pełni zaangażowana, która zdaje sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na niej spoczywa. W końcu jest on odpowiedzialny nie tylko za siebie, ale również za współpasażerów, którzy niejednokrotnie wywołują awantury, sprawiają kłopoty i są konfliktowi. Kierowca autobusu musi zwracać uwagę na wsiadających i wysiadających z pojazdu, ponieważ do jego obowiązków należy również pomoc osobom niepełnosprawnym.
Czym zajmuje się kierowca autobusu?
Podstawowym zadaniem kierowcy autobusu jest bezpieczny przewóz osób z punktu A do punktu B. I chociaż wielu z nich niemal codziennie pokonuje tę samą trasę, nie wydaje się im ona monotonna, ponieważ są niezwykle zaangażowani w pracę, którą wykonują. Podejmując pracę w tym zawodzie należy liczyć się z tym, że pracować będziemy na zmiany – poranną, popołudniową i nocną. Każda z tych pór dnia ma swoje plusy i minusy takie jakie natężenie ruchu drogowego, zmęczenie organizmu oraz możliwość spotkania agresywnych pasażerów.
Jak zostać kierowcą autobusu
Aby zostać kierowcą należy posiadać prawo jazdy kategroii D. Aby zostać dopuszczonym do egzaminu, należy mieć ukończone co najmniej 24 lata i posiadać prawo jazdy kategorii B.
Pierwszym krokiem do tego, aby zostać kierowcą autobusu jest złożenie wniosku do starostwa odpowiadającego naszemu miejscu zameldowania. Takie pismo powinno zawierać zdjęcie i orzeczenie lekarskie i psychologiczne. Po rozpatrzeniu pozytywnie naszego wniosku, możemy rozpocząć kurs.
Posiadanie prawa jazdy kategorii D nie oznacza, że dany kierowca może rozpocząć pracę w zawodzie. Należy pamiętać, że dokument ten nie upoważnia do zarobkowego przewozu osób i aby uzyskać na to zgodę należy przejść kurs kwalifikacji wstępnej przyspieszonej w zakresie bloku D. Takie prawo jazdy powinno zawierać wpis 95, który potwierdza kwalifikacje z zakresu przewozu pasażerów. Ostatnim krokiem jest zdanie egzaminów państwowych, a następnie złożenie wniosku o wydanie Karty Kierowcy.
Pamiętajmy, że kierowcy autobusów przechodzą co 5 lat szkolenia okresowe, które pozwalają uzyskać im wyższe kwalifikacje, a te są równoznaczne z tym ile zarabia taka osoba.
Cechy dobrego kierowcy autobusu
Decydując się na zostanie kierowcą autobusu musimy zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności jaka na nas spoczywa. Przewóz busami wymaga od nas stałego skupienia, a przy okazji zwracania uwagi na najmniejsze szczegóły, które mają miejsce wokół nas.