Monitoring GPS i radiowy, czyli 2 sposoby na namierzenie skradzionego samochodu

Nowoczesne odkrycia ze świata techniki umożliwiają nam nie tylko tworzenie coraz bardziej zaawansowanych technologicznie samochodów i innych pojazdów, ale również ich lepsze zabezpieczenie na wypadek kradzieży lub zniszczenia. Jedną z najskuteczniejszych metod na ochronę własnego pojazdu jest monitoring GPS.

 

  1. Monitoring GPS na wypadek kradzieży
  2. Na czym polega monitoring pojazdów?

 

Monitoring pojazdów jest powszechnie stosowany już od wielu lat m.in. przez firmy transportowe. Pozwala im na bieżącą weryfikację położenia samochodu zarówno w kraju, jak i poza jego granicami, co zwiększa nie tylko bezpieczeństwo taboru czy wiezionego ładunku, ale również samego kierowcy lub pasażerów. Teraz z tych samych możliwości można korzystać również w samochodach osobowych, motocyklach, a nawet rowerach.

 

Monitoring GPS na wypadek kradzieży

 

Choć kradzież samochodu jest coraz trudniejsza, to w Polsce wciąż dochodzi do kilku tysięcy kradzieży aut rocznie – tylko w 2018 roku z Centralnej Ewidencji Pojazdów wyrejestrowano blisko 7 tys. aut, które zmieniły swojego właściciela na skutek kradzieży. Posiłkując się danymi z CEP można wyciągnąć wniosek, że liczba kradzieży spada. Niewątpliwie przyczynia się do tego coraz bardziej powszechny trend na monitoring pojazdów, a więc stosowanie technologii, które umożliwiają określenie położenia pojazdu na wyraźne życzenie jego właściciela. Lokalizacja pojazdów za pomocą systemów GPS i radiowych znacznie zwiększa prawdopodobieństwo szybkiego odnalezienia skradzionego samochodu czy motocykla, co w połączeniu z innymi zabezpieczeniami daje niemal 100% ochronę.

 

Na czym polega monitoring pojazdów?

 

Zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą przez monitoring radiowy lub GPS jest bardzo proste. Opiera się na działaniu maleńkiego lokalizatora, zamontowanego w pojeździe. Urządzenie to ma własne źródło zasilania w postaci małej, ale wytrzymałej baterii, która działa nieprzerwanie nawet kilka lat. Dzięki temu lokalizator pracuje nawet w przypadku odłączenia źródła zasilania pojazdu. Urządzenie w żaden sposób nie ingeruje również w prywatność użytkownika, ponieważ jest aktywowane dopiero w przypadku zgłoszenia kradzieży. Lokalizacja pojazdów następuje różnymi ścieżkami, w zależności od tego jaki rodzaj urządzenia został zamontowany w pojeździe. Może to być monitoring GPS do motocykla czy samochodu, który wykorzystuje sygnały wysyłane przez satelity okrążające Ziemię. Te działają nieprzerwanie, więc pojazd można szybko namierzyć w każdej chwili. Monitoring GSP jest wspomagany przez kartę SIM, która łączy się z najbliższymi stacjami bazowymi GSM, analogicznie do tego, jak robią to telefony komórkowe. W połączeniu te dwie metody dają możliwość bardzo dokładnego zlokalizowania pojazdu.

Monitoring GPS i GSM można jednak zagłuszyć, a metody na to są złodziejom doskonale znane. Alternatywną metodą na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą jest więc monitoring radiowy. Tego typu lokalizator wykorzystuje działanie fal radiowych, które znacznie trudniej zagłuszyć niż sygnał GSP. Fale te przedostają się nawet przez mikroszczeliny, dlatego ich moc nie słabnie nawet w podziemnych garażach lub stalowych kontenerach. Zamontowane w pojeździe urządzenie przez większość czasu pozostaje w stanie uśpienia, dzięki czemu właściciel zachowuje pełną prywatność. Aktywuje się je dopiero w momencie zgłoszenia kradzieży. Takie działanie ma jedną, główną zaletę – znacznie utrudnia, a wręcz uniemożliwia złodziejom usunięcie lokalizatora lub choćby jego zlokalizowanie w pojeździe. Radiowy monitoring pojazdów jest więc nowoczesną i bardzo skuteczną metodą na zabezpieczenie samochodu przed kradzieżą.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *