Wynajem samochodu podczas wakacyjnego wypoczynku, podróży służbowej lub jako auto zastępcze staje się coraz popularniejszą usługą wśród Polaków. Popularyzacja idei carsharingu oraz zwiększenie udziału podróży koleją lub samolotem sprawia, że praktycznie w każdym większym mieście lub miejscowości turystycznej oferowane są usługi wypożyczenia pojazdu. O czym warto wiedzieć planując wynajem samochodu oraz jakie fakty warto wziąć pod uwagę?
Restrykcje wiekowe
Większość państw stosuje przepisy, wedle których do poruszania się pojazdem mechanicznym konieczne jest ukończenie 18. roku życia. Jednak fakt przekroczenia tej granicy wiekowej oraz posiadania stosownych uprawnień w postaci prawa jazdy, nie jest jednoznaczne z faktem, iż wypożyczalnie aut zechcą nam udostępnić swoją flotę. Bardzo często stosowane są wyższe wymogi – najczęściej ukończony 19. lub 21. rok życia, a w przypadku aut segmentu Premium lub Supersportowych (np. Mercedes S-Klasse czy Chevrolet Corvette) nawet próg 25. roku życia. Niektóre firmy nie stosują ograniczenia wiekowego, lecz zwracają uwagę na „staż” kierowcy: w tym wypadku najczęstszą restrykcją jest konieczność posiadania prawa jazdy od minimum 2 lat.
Kaucja zwrotna
Wypożyczając samochód należy pamiętać o tym, że udostępnienie auta obarczone jest kaucją zwrotną, która ma za zadanie zabezpieczyć firmę przed dodatkowymi kosztami. Jeśli zwrócimy pojazd w stanie nienaruszonym, z zatankowanym bakiem i bez nadmiernych zabrudzeń, nie musimy się obawiać obciążeń finansowych. W przeciwnym wypadku z wpłaconej kaucji pokryte zostanie przywracanie samochodu do stanu sprzed wypożyczenia, to jest zatankowanie auta do pełna, usunięcie usterek lub czyszczenie zabrudzonego wnętrza pojazdu. Warto mieć to na uwadze i przygotować nieco więcej gotówki niż tylko na pokrycie faktycznego kosztu usługi. Sprawdź ofertę wypożyczalni samochodów z Gdańska – https://super-rent.pl/
Dodatki, które mogą zwiększyć koszt
Wiele wypożyczalni reklamuje się atrakcyjnymi stawkami za dobę, jednak niewiele z nich wspomina, że są to bardzo podstawowe modele samochodów. Dwudrzwiowe hatchbacki segmentu A z pięciobiegową manualną skrzynią biegów, bez klimatyzacji czy dodatkowego wyposażenia faktycznie może być najtańszą, choć nie najprzyjemniejszą opcją. Dobranie GPS-a z lokalnymi mapami będzie oznaczać dodatkowy koszt, tak samo jak wybór wyższego segmentu czy skrzyni automatycznej. Przed wyborem auta do wypożyczenia zastanówmy się więc, które dodatki uważasz za absolutnie niezbędne, a które będzie stanowiło wyłącznie dodatkowy koszt, który – na dłuższą metę – nie zrobi różnicy przy użytkowaniu.
Możliwość podstawienia auta w wybrane miejsce
Nie zawsze musisz udawać się do siedziby danej firmy, by odebrać wypożyczone auto – to bardzo duże udogodnienie dla osób, które docierają do danego miasta samolotem lub pociągiem. Podczas rezerwacji pojazdu możesz poprosić o podstawienie samochodu w wybrany przez siebie punkt: najczęściej będą to dworce autobusowe lub kolejowe czy terminale – opcje te z reguły są bezpłatne lub dostępne za symboliczną opłatą. Jeśli zażyczymy sobie transport auta pod wskazany adres, np. hotel czy atrakcję turystyczną, musimy liczyć się z tym, że wypożyczalnia samochodów poprosi nas o opłacenie takiej operacji.
Planując swój wyjazd wakacyjny lub służbowy, należy zaplanować każdy punkt – w tym także wypożyczenie samochodu. Odpowiedni dobór pojazdu oraz rezerwacja auta z należytym wyprzedzeniem z pewnością uchroni nas od niepotrzebnego stresu i przykrych niespodzianek. Przed ostatecznym wyborem warto porównać ofertę kilku przedsiębiorstw by mieć pewność, że nasza decyzja będzie najlepszym dostępnym rozwiązaniem.