Bezpieczna jazda autostradą – 3 najważniejsze zasady i reguły jazdy po autostradach

Podróżując zarówno po Polsce, jak i całej Europie, przez większość czasu przyjdzie nam jechać autostradami. Te złożone sieci dróg łączą ze sobą największe miasta, obszary turystyczne oraz przemysłowe. Słowem – niezbędne są wszędzie tam, gdzie panuje wzmożony ruch i występuje wysoka potrzeba transportu. Co jednak istotne, autostrady to drogi bardzo wymagające. Należy poznać zasady, jakie na nich obowiązują, aby zagwarantować sobie bezpieczną jazdę.

  1. Dostosuj prędkość – ograniczenia na autostradach.
  2. Jazda prawym pasem – bezpieczeństwo przede wszystkim.
  3. Płatne autostrady – systemy poboru opłat.

Jazda po autostradach i drogach szybkiego ruchu ma na celu usprawnienie i przyspieszenie szeroko pojętego transportu, na którym opiera się światowa gospodarka. Dzięki nim w ciągu jednego dnia jesteśmy w stanie pokonać bardzo duże odległości, co byłoby niemożliwe, podróżując standardowymi drogami. Pamiętajmy przy tym, że kluczowa jest bezpieczna jazda autostradą – czyli zadbanie o nas samych, pasażerów, ale również innych uczestników ruchu.

Dostosuj prędkość – ograniczenia na autostradach

W pierwszej kolejności pamiętajmy, że na autostradach, podobnie jak na innych drogach, obowiązują ograniczenia prędkości. Co istotne, różnią się one w poszczególnych krajach Europy. Co za tym idzie, jeśli nasza trasa obejmuje autostrady w kilku państwach, odpowiednio wcześniej zapoznajmy się z przepisami tam panującymi.

Dla przykładu: w Polsce i Bułgarii kierowcy mogą poruszać się autostradą z dość wysoką prędkością – 140 km/h. Większość krajów limit ten ustawiony ma na 130 km/h. Są to między innymi Holandia, Austria, Czechy, Chorwacja, Włochy, Słowenia i Słowacja. Portugalia i Hiszpania dopuszczają prędkość na autostradzie do 120 km/h, Norwegia czy Cypr zaledwie 100 km/h, z kolei Niemcy całkowicie znieśli ograniczenia.

Ze szczegółowym wykazem dozwolonych prędkości oraz z szeregiem innych ważnych zasad dotyczących bezpiecznej jazdy autostradą, zapoznamy się na stronie: https://autostrady.com.pl/autostrady/europa/.

Jazda prawym pasem – bezpieczeństwo przede wszystkim

Podczas podróży autostradą nie zapominajmy, że prawy pas powinien być naszym głównym torem jazdy. Jeśli nie ma potrzeby wyprzedzania, a przed nami otwiera się pusta droga, trzymajmy się prawej strony. Dlaczego?

Być może za nami inni kierowcy przygotowują się do manewru wyprzedzania lewym pasem. Jeśli będzie on zajęty przez nasz samochód, daleko im to utrudnimy – teoretycznie można wyprzedzać prawym pasem, lecz jest to dość ryzykowne i niezalecane.

Bezpieczna jazda powinna być płynna. Nawet podróżując wyłącznie prawym pasem autostrady, nie wykonujmy gwałtownych manewrów, ale i nie poruszajmy się zbyt wolno. Może to wywołać wiele potencjalnie niebezpiecznych sytuacji.

Płatne autostrady – systemy poboru opłat

Część autostrad jest płatnych. Poruszanie się nimi bez uiszczonej wpłaty jest:

  • niemożliwe (nie przejedziemy przez bramki),
  • obarczone ryzykiem wysokiej kary (np. za brak winiety).

Dlatego też przed wyruszeniem w trasę, należy sprawdzić, czy na naszej drodze pojawi się płatny odcinek. Oczywiście są one odpowiednio oznakowane, lecz zorientowanie się w sytuacji w ostatniej chwili nie jest komfortowe.

Najczęściej spotkamy się z odcinkowym poborem opłat – mogą być uiszczane przed wjazdem lub na końcu danego odcinka. W niektórych krajach, np. Czechach czy Austrii, obowiązują winiety, czyli płatne naklejki na szybę.

Więcej o bezpiecznej jeździe autostradami dowiemy się na stronie autostrady.com.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *