Niezbędnik rowerzysty – o czym musisz pamiętać?

Jazda rowerem nie jest niczym szczególnie skomplikowanym. To przede wszystkim przyjemność i sposób na trening, odpoczynek lub dotarcie z punktu A do punktu B. Nie zwalnia to jednak cyklisty z odpowiedzialności i dbania o bezpieczeństwo swoje i innych. O czym musisz bezwzględnie pamiętać, jeżdżąc na rowerze?

Zadbaj o stan techniczny jednośladu

O każdy rower trzeba dbać. Konieczne są: regularna kontrola jego stanu, smarowanie, pompowanie opon czy wymiana zużywających się elementów. Należy przeprowadzać dokładny przegląd raz do roku, a poza tym na bieżąco kontrolować stan newralgicznych komponentów. Nie wolno zapominać także o sprawnym oświetleniu, które zapewni Ci widoczność. Nawet jeśli nie planujesz jeździć po zmroku, musisz je mieć! Te zasady obowiązują dla wszystkich jednośladów – podlegają im też rowery elektryczne!

Odpowiedni ubiór

Rekomendowany ubiór na rower znacząco się różni w zależności od tego, czy uprawiasz enduro, kolarstwo szosowe, czy też po prostu dojeżdżasz na dwóch kółkach do pracy. Obowiązkowy w każdym przypadku jest jednak odpowiednio dobrany, wysokiej jakości kask. Przydać się mogą także rękawiczki. Ponadto warto zadbać o to, by strój nie krępował ruchów. Jeżdżąc po mieście lub też publicznymi szosami, warto zadbać także o widoczność. Światła i odblaski roweru to jedno, ale odblaskowe elementy na stroju rowerzysty na pewno nie zaszkodzą!

Podstawowe narzędzia, które warto mieć

Poruszając się rowerem, warto mieć też przy sobie kilka podstawowych narzędzi, szczególnie poza miastem. Warto spakować do sakwy lub plecaka zestaw kluczy, zapasową dętkę, pompkę, smar i elementy do naprawy łańcucha. Dzięki temu uda Ci się wrócić do domu, nawet jeśli dojdzie do usterki.

Sygnalizacja

Każdy rower powinien mieć też dzwonek lub trąbkę. Przydaje się on szczególnie podczas jazdy w mieście – wciąż wiele osób nie respektuje ścieżek rowerowych, wchodząc pod koła. Problemem bywają też inni rowerzyści, na przykład zatrzymujący się na ścieżce. Sygnalizacja dźwiękowa pomoże uniknąć wielu groźnych sytuacji, ostrzegając często roztargnionych ludzi o tym, że nadjeżdżasz i pomagając zwiększać bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *