Przed wyruszeniem w trasę, zadbaj o sprawny samochód

Sprawny samochód to podstawa, jeśli chcemy mówić o bezpiecznym podróżowaniu. Na kursie na prawo jazdy oczywiście uczą nas, o co należy zadbać, zanim wyruszymy w dłuższą trasę. Tyle teoria, a jak to wygląda w praktyce? Jak się okazuje – nie najlepiej. Nie każdy kierowca wie, że przed dłuższą trasą warto sprawdzić nie tylko poziom oleju silnikowego, ale też ciśnienie w oponach, albo czy wycieraczki samochodowe są sprawne. Warto także zainteresować się tym, w jakim stanie jest chłodnica naszego auta. To jednak tylko niektóre z elementów niezbędnych do sprawdzenia przed dłuższą podróżą. O czym jeszcze należy pamiętać przed wyruszeniem na wakacje, urlop lub nawet weekend?

Poziom płynu hamulcowego i płynu do spryskiwaczy

Zanim wybierzemy się w dłuższą trasę, należy sprawdzić nie tylko to, czy nasze wycieraczki samochodowe działają w sposób prawidłowy, ale też to, czy mamy odpowiednią ilość płynu do spryskiwaczy. Na trasie szyba przednia brudzi się znacznie częściej, a to z kolei ogranicza pole widzenia. Płyn do spryskiwaczy pozwala na regularne czyszczenie szyby, a w połączeniu ze sprawnymi piórami wycieraczek, gwarantuje szerokie pole widzenia.

Równie istotne jest sprawdzenie poziomu płynu hamulcowego. To w dużej mierze właśnie on odpowiada za to, czy hamulce w naszym samochodzie działają bez zarzutów. Prawidłowe ich działanie jest ważne jednak nie tylko w przypadku dłuższych tras, ale za każdym razem, kiedy gdzieś jedziemy.

Chłodnica – dlaczego jej prawidłowe działanie jest tak ważne?

Wspomnieliśmy o tym, że bardzo ważnym aspektem dotyczącym prawidłowego działania samochodu, jest chłodnica. Jej głównym zadaniem jest odpowiednie chłodzenie silnika samochodowego. Jak nietrudno się domyślić, jeśli chłodnica nie będzie działała w prawidłowy sposób, może dojść do bardzo poważnej awarii pojazdu. Tymczasem ten element jest nad wyraz często bagatelizowany! Warto zatem przed podróżą sprawdzić, czy poziom płynu chłodniczego jest odpowiedni, a jeśli nie jesteśmy pewni tego, czy chłodnica w naszym aucie działa w prawidłowy sposób, lepiej na wszelki wypadek udać się na przegląd techniczny.

Jak zatem wyraźnie widać, przed wyruszeniem w drogę należy zadbać nie tylko o sprawne wycieraczki samochodowe, ale też sprawdzić poziom oleju czy płynu hamulcowego. Działając w taki sposób, z całą pewnością unikniemy awarii w czasie podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *