CRX – sportowa legenda od Hondy

Są samochody, które w tempie wręcz błyskawicznym zaskarbiają sobie sympatię kierowców i zyskują wśród nich wielu zwolenników. Tym samym dorabiają się miana aut kultowych. Tak właśnie stało się z Hondą CRX. Co warto wiedzieć na jej temat?

CRX – pierwsza generacja

Honda CRX to mały samochód sportowy, który zadebiutował w 1983 r. Pierwsza generacja produkowana była przez 4 lata – do 1987 r. Do stworzenia tego samochodu skłonił Hondę kryzys paliwowy, jaki miał miejsce na początku lat 80-tych ubiegłego wieku. W cenie były wówczas niewielkie auta, które nie zużywały dużo paliwa. Pierwsza generacja nazywała się Ballade i powstała z myślą głównie o młodych kierowcach, dla których czerpanie przyjemności z komfortowej jazdy to priorytet. Honda Ballade wyróżniała się nisko zawieszonym przodem, dostała też odpowiednio wyprofilowane fotele mające zapewnić wygodę zarówno kierowcy, jak i pasażerom. Samochód ten do dziś na brak zainteresowania narzekać nie może, choć jak podkreślają eksperci z salonu Honda Plaza, raczej nie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi.

CRX – druga generacja

Druga generacja Hondy CRX doczekała się przydomka Cyber z uwagi na opływowy przód. Doczekała się też paru udogodnień takich jak m.in. otwierane elektrycznie szyby, elektrycznie sterowane lusterka czy kierownica z możliwością regulowania położenia. Podobnie jak Ballade, tak i Honda Cyber była produkowana przez kilka lat – ostatnie egzemplarze opuściły fabryki w 1992 r.

CRX – trzecia generacja

Trzecia generacja Hondy CRX otrzymała nazwę del Sol (z języka hiszpańskiego: słońce, słoneczny) i była produkowana od 1992 r. do 1997 r. Na rynkach europejskich samochód ten był dostępny tylko z silnikiem o pojemności 1,6 l. W Japonii oraz w Stanach Zjednoczonych sprzedawano również wersję z silnikiem o pojemności 1,5 l. Honda del Sol była kabrioletem wyposażonym w zdejmowane elementy dachu. Pomimo upływu czasu nieustannie zachwyca ciekawym wyglądem i niedużymi rozmiarami. Najpopularniejszy był wariant z silnikiem D16Z6 lub D16Y8

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *