Pomiary ciśnienia i ich znaczenie w diagnostyce pojazdów samochodowych

Utrzymanie pojazdów w dobrym stanie technicznym wymaga dbałości o terminowe wykonywanie przeglądów oraz szybkiej reakcji na wszelkie oznaki usterek, ponieważ pozwala to na uniknięcie powiększenia się uszkodzenia. Jednym ze szczególnie ważnych, a często zaniedbywanych działań jest też regularne sprawdzanie stanu ogumienia, a także w razie potrzeby korekta utrzymywanego w nich ciśnienia.

Dlaczego prawidłowe ciśnienie powietrza w ogumieniu jest tak ważne?

Opony są częścią pojazdu, która odpowiada za utrzymanie przyczepności niezależnie od warunków drogowych, ich stan przekłada się więc bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy, przesądzając m.in. o długości drogi hamowania czy prawdopodobieństwie uniknięcia poślizgu. Choć parametrów, na które trzeba zwrócić uwagę, kontrolując stan opon, jest wiele – m.in. głębokość bieżnika, brak zniekształceń na bocznej powierzchni opony czy oznak nieregularnego wycierania się klocków bieżnika – to szczególną uwagę należy zwrócić na ciśnienie wypełniającego je powietrza lub azotu, jeżeli zdecydowano się na jego zastosowanie. Pomocne w tym będą akcesoria do montażu opon – zarówno głębokościomierze, jak i mierniki ciśnienia. Ich użycie jest o tyle istotne, że poziom ciśnienia przesądza o tym, czy czoło opony należycie przylega do nawierzchni – jeśli okaże się zbyt wysokie, opona zniekształci się i znacznie zmniejszy się powierzchnia, która kontaktuje się z podłożem, ograniczając tym samym przyczepność. Gdy powietrza będzie zbyt mało, wzrosną opory toczenia, wpływając na poziom zużycia paliwa oraz generowany podczas jazdy hałas.

Czujniki ciśnienia i ich obsługa

W nowoczesnych autach obowiązkowym wyposażeniem są automatyczne czujniki ciśnienia, które na bieżąco przesyłają informację o tym, czy w kołach nie brakuje powietrza. W zależności od klasy auta montowane są albo stosunkowo proste układy przekazujące dane o prędkości obrotowej koła i pozwalające na tej podstawie stwierdzić o ubytku powietrza, albo bardziej złożone, w których dokonuje się rzeczywisty i precyzyjny pomiar ciśnienia. Do prawidłowego działania czujniki ciśnienia muszą jednak zostać właściwie skonfigurowane, co wymaga skorzystania ze specjalnego przyrządu diagnostycznego. Nie tylko pokazuje on dane aktywnych czujników, ale także pozwala na podłączanie nowych.

Szeroki wybór akcesoriów nieodzownych przy obsłudze opon od kluczy udarowych po wyważarki kół można znaleźć w ofercie firmy RG Narzędzia. Dostarcza ona specjalistyczne wyposażenie dla warsztatów, a także sprzedaje narzędzia ręczne, urządzenia pneumatyczne i elektronarzędzia, jak również sprzęt dla spawalnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *