Jazda na rowerze – poznaj korzyści zdrowotne

Jazda na rowerze to dla jednych sposób na dotarcie do pracy, a dla innych pomysł na aktywne spędzenie sobotniego popołudnia. Bez względu na to, do której grupy się zaliczasz, warto abyś poznała korzyści, jakie płyną z uprawiania tego sportu i – jeśli rzadko jeździsz – przekonała się do częstszego używania roweru.

Rower jako pomoc w odchudzaniu

Jazda na rowerze może skutecznie pomóc w walce z nadmiarem kilogramów. Jest to bardzo dobre rozwiązanie szczególnie wtedy, kiedy nadwaga jest duża, a bieganie może powodować zbyt duże obciążenia i ból układu ruchowego. Jeśli chcesz schudnąć na rowerze pamiętaj o regularności, odpowiednim tempie oraz długości trasy. Osoby mające problemy ze stawami, m.in kolanowym również powinny decydować się na tą aktywność, w zamian za bieganie. Dzięki temu odciążą i oszczędzą już bolące stawy.

Modelowanie sylwetki

Korzyść, którą doceniają przede wszystkim panie. Jazda na rowerze pomoże wysmuklić i wymodelować sylwetkę. Szybko rozwiną się mięśnie ud, pośladków i łydek. Zauważysz poprawę wydolności i wydajności organizmu. Zauważysz, że masz więcej energii w ciągu dnia, która jest niezbędna do pracy i codziennych obowiązków. Twój organizm zmieni się także od środka. Zwiększysz pojemność płuc i pojemność wyrzutową serca, Twoja krew będzie bardziej dotleniona, a tętno spoczynkowe spadnie. To wszystko wpłynie na to, jak będziesz się czuł każdego dnia i szybko przekonasz się, że z każdym kolejnym przejechanym kilometrem czujesz się lepiej.

Jakościowy sen

Wielu z nas żyje w biegu. Mamy wiele celów, nie odpuszczamy i dążymy do bycia na 100% w każdym obszarze, często zapominając o regeneracji. Niestety prowadzi to do permanentnego zmęczenia, przez co jesteśmy znacznie mniej produktywni niż moglibyśmy być, odpuszczając raz na jakiś czas. Sen jest niezwykle ważny i jeśli nie ma opcji, by spać dłużej, warto zadbać o jakość snu. Dzięki aktywnościom fizycznym, jaką jest też jazda na rowerze, mamy głębszy i spokojniejszy sen. Wstajemy bardziej wypoczęci i mamy więcej energii, by stawić czoła kolejnym wyzwaniom.

Poprawa samopoczucia

Podczas przejażdżki rowerowej, produkcja endorfin – hormonu odpowiedzialnego za radość i dobre samopoczucie – zwiększa się. Dzięki temu relaksujemy się i odstresowujemy. Endorfiny sprawiają, że uczucie zmęczenia i ból mięśni przesuwa się w czasie, co oznacza, że możemy dłużej cieszyć się samą aktywnością. Nie jest tajemnicą, że dotleniony mózg lepiej funkcjonuje. Dlatego też znacznie lepiej radzimy sobie ze stresem uprawiając sport. Jeśli masz stresującą pracę, wiecznie goniące Cię terminy i uważasz, że nie masz na to czasu, jest to znak, że bardzo potrzebujesz ruchu. Zadbaj więc o zdrowie psychiczne podczas aktywności fizycznej. Oderwij się od obowiązków, załóż wygodny strój, obuwie sportowe i rób kolejne kilometry. Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *