Czy w przyczepkach samochodowych można montować światła ledowe?

Kluczową kwestią dotyczącą bezpieczeństwa jazdy jest dobra widoczność każdego pojazdu na drodze. Nie ma tutaj jednak mowy o żadnej dowolności, ponieważ przepisy dokładnie określają, w jakie rodzaje świateł powinny być wyposażone różnego rodzaju pojazdy. Z naszego wpisu dowiesz się, co mówią przepisy o oświetleniu przyczepy. Przeczytasz także, czy w przyczepkach samochodowych można montować światła ledowe.

Dlaczego warto zadbać o właściwe oświetlenie przyczepy?

Przyczepa to pojazd pozbawiony silnika, który dzięki połączeniu z samochodem umożliwia przewóz różnorodnych ładunków. Najczęściej charakteryzuje się sporymi gabarytami, dlatego też bez właściwego oświetlenia mógłby stanowić zagrożenie na drodze. Nie ulega więc wątpliwości, że musi posiadać odpowiednie lampy, co potwierdza przedstawiciel sklepu z częściami do przyczep.

Najważniejszym zadaniem lamp montowanych na przyczepie jest bezpieczeństwo – zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Ponadto kwestie związane z oświetleniem mają dokładne regulacje prawne, a niedostosowanie się do przepisów może skutkować mandatem. Wszystko to sprawia, że warto zadbać o odpowiednie oświetlenie przyczepy i poznać przepisy, które są temu poświęcone, wyjaśnia nasz rozmówca.

Oświetlenie przyczepy w świetle prawa

Oświetlenie przyczepy zostało zdefiniowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Zgodnie z zapisami powyższego dokumentu rodzaj oświetlenie powinien być dostosowany do rodzaju przyczepy. Dobór świateł i odblasków zależy więc od jej wielkości.

Na obowiązkowe oświetlenie każdej przyczepy składają się:

 • kierunkowskazy,
 • światła stopu,
 • światła pozycyjne tylne,
 • światła awaryjne,
 • światła przeciwmgielne tylne,
 • odblaski tylne w kształcie trójkąta,
 • odblaski przednie i boczne w innym kształcie niż trójkąt,
 • podświetlenie tablicy rejestracyjnej.

Oprócz oświetlenia obowiązkowego dla każdej przyczepy, istnieją także dodatkowe wymagania obowiązujące przyczepy o większych gabarytach.

Jak wybrać najlepsze oświetlenie do przyczepy?

Zadaniem oświetlenia każdego pojazdu jest zapewnienie dobrej widoczności. Oprócz tego coraz częściej zwraca się także uwagę na kwestie związane z energooszczędnością. Z tego powodu coraz popularniejsze stają się światła ledowe, które mogą być montowane w przyczepie. Do największych zalet takiego rozwiązanie należą:

 • energooszczędność – nowoczesne lamy ledowe są o wiele bardziej ekonomiczne od tradycyjnych lamp samochodowych. Dzięki temu pobierają z akumulatora znacznie mniej energii,
 • doskonała widoczność – światło lamp ledowych jest mocniejsze niż klasycznych żarówek, co sprawia, że oświetlone w ten sposób pojazdy są lepiej widoczne na drodze,
 • dłuższa żywotność – to jedna z największych zalet lamp ledowych. Są one znacznie trwalsze od reflektorów halogenowych, dzięki czemu można przejechać wiele tysięcy kilometrów bez obawy o spalenie się żarówki. Co więcej, ma to realne przełożenie na oszczędności.

Podsumowując, w przyczepach samochodowych można stosować lampy ledowe pod warunkiem, że będzie to zgodne z przepisami prawa. Warto wiedzieć bowiem o tym, że w żadnym pojeździe nie można dowolnie umieszczać dodatkowych świateł. Jeśli zatem lampy ledowe zastąpią tradycyjne oświetlenie przyczepy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z takiego rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *