Karta rowerowa – od ilu lat przysługuje?

Gdy zbliża się sezon wiosenno – letni na ulicach możemy dostrzec niezliczoną liczę młodych rowerzystów. Warto jednak pamiętać o tym, żeby nie wypuszczać swojego dziecka na wycieczkę rowerową jeśli nie posiada on karty rowerowej.

Każdy uczestnik ruchu drogowego niezależnie od posiadanego wieku musi przestrzegać przepisy ruchu drogowego. W obecnych czasach większość dróg jest bardzo ruchliwa, dlatego o nieszczęście nie jest trudno. Będąc rodzicami musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nasze dziecko nie może poruszać się po drodze jeśli nie posiada ono karty rowerowej. W przeciwnym razie może ono poruszać się po ulicy tylko pod opieką dorosłej osoby. Karta rowerowa wiek jest niezwykle istotny, w celu otrzymania dokumentu uprawniającego do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych.

Karta rowerowa od ilu lat przysługuje naszemu dziecku?

Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem osoba która ukończyła 10 lat, a nie ma ukończonych jeszcze lat 18, może jeździć rowerem po drogach publicznych tylko i wyłącznie wtedy, gdy posiada kartę rowerową. Zatem do egzaminu na kartę rowerową może przystąpić każdy uczeń szkoły podstawowej który to posiada minimalny wymagany wiek. Kursy na kartę rowerową są bardzo często organizowane we wszystkich szkołach podstawowych.

Jak zdać egzamin na kartę rowerową?

Aby zdobyć kartę rowerową osoba niepełnoletnia musi najpierw uzyskać pisemną zgodę od rodziców. Następnie musi ona zdać egzamin na kartę, który składa się z dwóch części. Po zdobyciu potrzebnej wiedzy uczeń przystępuje do egzaminu. W pierwszej kolejności musi on zdać egzamin teoretyczny w formie testu pisemnego. Następnie uczeń ubiegający się o kartę rowerową musi przystąpić do egzaminu praktycznego polegającego na bezbłędnym przejeździe na rowerze wyznaczonej trasy zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Jeśli egzamin się powiedzie to wówczas e dyrektor szkoły wydaje uczniowi nieodpłatnie upragnioną kartę rowerową, dzięki której będzie mógł on bezpiecznie poruszać się po drogach publicznych. Od tej pory dziecko poruszające się po drodze jest zobowiązane nosić kartę przy sobie i okazywać ją na żądanie uprawnionego organu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *