Kiedy jest najlepszy moment na zakup nowego samochodu?

Zakup kolejnego samochodu nowego bądź używanego jest ekscytującą chwilą, ale również kosztowną. Biorąc pod uwagę trudne czasy, warto znać wskazówki, które uchronią Cię przed nietrafionym zakupem i wyrzuceniem pieniędzy w błoto oraz pomogą zaoszczędzić trochę gotówki. 

Samochód używany

Na zakup samochodu używanego powinniśmy zdecydować się, szczególnie gdy mamy mniejszy budżet. Oczywiście nie jest to reguła, auta z drugiej ręki również potrafią kosztować po parędziesiąt czy paręset tysięcy złotych. Wszystko zależy od marki, modelu przebiegu i rocznika. 

Na pewno każdy słyszał historie o nieuczciwych sprzedawcach samochodowych, którzy np. cofają licznik przebiegu, rdzę przykrywają lakierem, czy dolewają zagęszczaczy do oleju. Dlatego mówi się, że żeby kupić w faktycznie dobrym stanie auto używane to trzeba się znać na motoryzacji. Oczywiście, jeśli mamy pojęcie o motoryzacji i posiadamy specjalne narzędzia jak miernik lakieru – to pomoże nam to uniknąć zakupowej wtopy. Jednak wiele ludzi nie ma o niej zielonego pojęcia. Jeśli nie mamy wiedzy w tym temacie i nie mamy znajomej osoby, która mogłaby nam pomóc, najlepszym rozwiązaniem jest zakup auta w nadchodzących jesienno-zimowych miesiącach. 

Kiedy temperatura spada poniżej zera bardzo łatwo wykryć usterki i sprawdzić stan akumulatora, działanie układu zapłonowego i rozruchowego, czy elektronika jest sprawna – czy podgrzewanie szyb i lusterek prawidłowo działa. Wykorzystaj panująca w tym okresie wilgoć na dworze – sprawdź czy z nawiewów nie wydobywa się nieprzyjemny zapach, jak bardzo wnętrze auta paruje itp. Jeśli jest ślisko od śniegu czy deszczu sprawdzić możemy jak działają systemy bezpieczeństwa np. ABS, który odpowiedzialny jest za nie blokowanie kół podczas hamowania. 

Samochód nowy z salonu

Jeśli możemy sobie pozwolić na zakup auta prosto z salonu, nie musimy przejmować się stanem samochodu – gdyż jest on po prostu nowy. Wiedza z zakresu motoryzacji w tym wypadku również będzie cenna, ale nie aż tak konieczna. Wystarczy, że zdecydujemy się na konkretną markę, a odpowiedni dla nas model pomoże wybrać sprzedawca w salonie. 

Ale co zrobić, aby zaoszczędzić trochę pieniędzy? Warto przed wizytą w salonie zapoznać się z ofertą interesującej nas marki. Wiele z nich jak np. Mitsubishi Lublin oferuje korzystne promocje dla klientów. Kolejną wskazówką jest to, że podobnie jak w przypadku aut używanych, nowe również dobrze kupować z końcem roku – już nie ze względu na stan auta a cenę, ponieważ wielu dealerów samochodowych oferuję wtedy duże rabaty, wiążące się końcówką serii danego rocznika oraz różnego rodzaju pakiety jak darmowe ubezpieczenie czy opony zimowe w cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *