Obalamy mity: Motocykl pojazdem niebezpiecznym? 10 porad bezpiecznej jazdy motocyklem

Wiele osób sądzi, że jazda motocyklem należy do bardzo ryzykownych. Stereotypowo postrzega się fanów motocykli jako osoby świadomie narażające się na niebezpieczeństwo. W rzeczywistości jazda na motocyklu nie jest groźna, jeśli znamy przepisy i zasady, które pozwolą nam na zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa.

Dlaczego motocykle są postrzegane jako niebezpieczne?

Jazda na motocyklu jest postrzegana negatywnie przez ogół społeczeństwa. Ma to związek ze stereotypowym obrazem motocyklisty, który według opinii wielu osób jest nieodpowiedzialny, nie zważa na bezpieczeństwo swoje i innych uczestników ruchu drogowego. W rzeczywistości wcale tak nie jest. Większość osób zainteresowanych jazdą na jednośladzie nie powoduje zagrożenia na drodze.

Warto uzmysłowić sobie, że bezpieczeństwo na motocyklu zależy przede wszystkim od osoby, która go prowadzi. Oczywiście, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje, które mogą skutkować groźnymi wypadkami. Wielu z nich można jednak łatwo uniknąć, jeśli jest się świadomym zagrożeń na drodze. Jazda na motocyklu jest z natury trudniejsza i bardziej ryzykowna od poruszania się samochodem, ale tak samo jak w przypadku prowadzenia auta osobowego, w czasie jazdy na motocyklu istotna jest umiejętność przewidywania zdarzeń. Poza tym należy wyposażyć się w odpowiedni sprzęt.

10 porad bezpiecznej jazdy motocyklem

Przed przystąpieniem do regularnej jazdy na motocyklu warto zapoznać się z podstawowymi poradami i zasadami, które umożliwiają zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas jazdy. Co robić, aby być bezpiecznym na drodze?

  1. Bądź świadomy ograniczeń wynikających z rodzaju pojazdu. Motocykl jest mniejszy niż inne pojazdy poruszające się po drodze. Jako jego kierowca, w niektórych przypadkach możesz być niewidoczny dla kierowców, dlatego zawsze sprawdzaj lusterka motocyklowe i pamiętaj o tym, że inni uczestnicy ruchu mogą cię nie zauważyć.
  2. Naucz się szybko reagować. Podczas jazdy na motocyklu warto być przygotowanym na nagłe hamowanie lub manewr.
  3. Unikaj lewoskrętów. To właśnie na nich często zdarzają się wypadki. Przed każdym skrzyżowaniem rozejrzyj się dokładnie i zwolnij.
  4. Uważaj na zakrętach. Zwykle nie zauważysz tego, co czeka za najbliższym zakrętem, dlatego podczas wjazdu w tego typu miejsce powinieneś zachować szczególną ostrożność.
  5. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt i ubrania ochronne. Podstawą bezpiecznej jazdy jest odpowiednie zabezpieczenie się przed skutkami ewentualnego wypadku. Z tego względu należy zadbać o solidny kask, ubranie dostosowane do jazdy oraz odpowiednie akcesoria, takie jak rękawice motocyklowe.
  6. Pamiętaj o regularnym przeglądzie technicznym pojazdu.
  7. Dbaj o swoje zdrowie i samopoczucie przed jazdą. Nie wsiadaj na motocykl, gdy czujesz się osłabiony, masz kaca albo czujesz się zestresowany. Takie sytuacje obniżają twoją koncentrację i możliwość szybkiego reagowania.
  8. Wykonuj jasne manewry. Dzięki temu inni kierowcy będą wiedzieli, co zamierzasz zrobić.
  9. Zważaj na warunki atmosferyczne. Jeśli pogoda jest niesprzyjająca, dwa razy rozważ, czy na pewno dasz radę prowadzić motocykl.
  10. Obserwuj zachowanie innych uczestników ruchu drogowego. Powinieneś kierować się zasadą ograniczonego zaufania i zawsze śledzić ruchy innych kierowców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *