Usługi taksówkarskie w różnych krajach – ciekawostki z branży transportu

Pierwsze taksówki pod tą też nazwą pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku, ale sam koncept z historycznego punktu widzenia jest znacznie starszy. Przykładem mogą być tu choćby lektyki, riksze, promy lub konne powozy (np. karety lub karoce). Obecnie w niemalże każdym kraju znacznie bardziej powszechne są samochody osobowe i limuzyny miejskie. Warto zwrócić jednak uwagę na to, jak bardzo flota pojazdów taxi różni się w zależności od danego kraju. Czy wszystkie taksówki w Nowym Yorku są żółte? Jakie samochody zapisały się w kartach polskiej historii taxi? Czym są tuk tuki i gdzie można się nimi przejechać? Na wszystkie te oraz wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym artykule

Z jakimi samochodami kojarzą się najczęściej usługi taksówkarskie?

To, z jakimi taksówkami spotkamy się najczęściej, zależy w dużym stopniu od tego, w jakim kraju lub mieście się znajdujemy. Na przełomie XX i XXI wieku w Polsce do najbardziej rozpoznawalnych i kojarzonych z taxi aut zaliczyć trzeba przede wszystkim Dużego Fiata, Poloneza Karo oraz Mercedesa W123 zwanego potocznie Beczką i jego starszego brata W124, który znany jest także pod przydomkiem Baleron. Za granicą sprawa wygląda zupełnie inaczej, ale na swój sposób podobnie. W każdym kraju usługi taksówkarskie bardzo często realizowane są przy pomocy produkowanych w danym państwie samochodów. Jest oczywiście kilka odstępstw od tej reguły, czego najlepszym przykładem jest Afryka. Wspomniane wcześniej modele Mercedesa ze względu na swoją solidną i wręcz niezawodną konstrukcję są tam jednym z najczęściej spotykanych pojazdów taxi.

Wracając jeszcze na chwilę do Europy, warto zwrócić uwagę na naszych bliższych i dalszych sąsiadów, ponieważ kraje takie jak Niemcy, Włochy, Hiszpania, Francja, Czechy, Szwecja czy Wielka Brytania mogą pochwalić się produkowaną lokalnie flotą taksówek. Niemieckie taxi kojarzą się najczęściej z mercedesami klasy S oraz E, które do 1971 musiały być czarne, następnie zaś przemalowano je na charakterystyczny kremowy kolor. Biały francuski Peugeot 406 to bez wątpienia jedno z najbardziej rozpoznawalnych taxi na świecie. Model ten swoją sławę zawdzięcza przede wszystkim 5 częściowej serii komediowych filmów akcji pod tytułem Taxi. W kwestii takiej jak europejskie usługi taksówkarskie na szczególną uwagę zasługuje też Anglia, która znana jest z unikatowych londyńskich taksówek zwanych Hackney Carriage.

Gdzie występują żółte taxi na świecie?

Żółte taksówki kojarzą się przede wszystkim z Nowym Yorkiem, ale jak nietrudno się domyślić za trendem tym podążyło też wiele innych miast i państw. Przez wiele lat w Nowym Yorku można się było przejechać jedynie żółtą taksówką, ale od 2013 wprowadzono też odcień jabłkowej zieleni. Żółte taxi najbliżej znajdziemy w Czechach, najdalej zaś w Bangladeszu czy Taiwanie.

Czy tuk tuk zastąpi taxi na świecie?

Tuk tuki w krajach takich jak Indie, Pakistan, Sri Lanka, Nepal czy Tajlandia pełnią od wielu lat z dużym powodzeniem rolę taksówki. Pod terminem tym nie kryje się nic innego jak trójkołowa zmotoryzowana autoriksza. Ze względu na swój mały rozmiar rozwiązanie to doskonale sprawdza się w gęsto zaludnionych miejscach, ale ze względu na niezgodność z obowiązującymi w Europie normami bezpieczeństwa raczej nie wyprze ono osobowych taksówek w najbliższym czasie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *