Inteligentne przejścia dla pieszych – prosty sposób na zwiększenie bezpieczeństwa

Bezpieczeństwo na drodze to rzeczą absolutnie najważniejsza. Piesi codziennie narażani są na niebezpieczeństwo, dlatego też warto wdrażać rozwiązania, które pomogą to zmienić. Inteligentne przejścia dla pieszych to systemy, które zostały stworzone właśnie z tą myślą. Jak działają?

Codziennie na Polskich drogach dochodzi do wielu wypadków z udziałem pieszych. Poszkodowanymi są zazwyczaj zarówno osoby znajdujące się pojeździe, jak i te przechodzące przez jezdnie. Przyczyny takich kolizji są niezwykle zróżnicowane. Brak widocznych oznaczeń na drodze, niemal zmyte już pasy, pieszy ubrany na czarno, przechodzący nocą przez ulicę to tylko nieliczne z dziesiątek takich przykładów. Nietrudni zauważyć jednak, że wszystkie te przypadki łączy jeden, bardzo istotny czynnik, a jest nim oczywiście brak odpowiedniej widoczności. To właśnie główna przyczyna wszystkich takich incydentów. Czasem wystarczy dosłownie sekunda nieuwagi, innym razem nawet pełne skupienie nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Wniosek nasuwa się właściwie sam, niezbędne jest zadbanie o zwiększenie widoczności pieszych oraz samych przejść. Właśnie takie zadanie spełniają aktywne przejścia dla pieszych. Sprawdźmy, czy technologia ta rzeczywiście działa.

Jak działają inteligentne przejścia dla pieszych?

Coraz częściej w celu zapewnienia bezpieczeństwa na drodze, wykorzystuje się nowoczesne technologie. Zaawansowane systemy dają nam bowiem wiele ciekawych możliwości. Aktywne przejścia dla pieszych to doskonały tego przykład. Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak właściwie działają. Krótko mówiąc, jest to system, który poprzez zapewnienie odpowiedniej sygnalizacji, zapewnia ochronę osobie znajdującej się na pasach. Jak to właściwie możliwe? Inteligentne przejścia dla pieszych składają się z kilku ważnych elementów. Wśród nich najważniejszą rolę odgrywa czujnik ruchu. Zarówno kiedy pieszy jest już na pasach, jak i zanim jeszcze na nie wejdzie, przyrząd ten wysyła sygnał, który uruchamia odpowiednią sygnalizację świetlną oraz dźwiękową. Dzięki temu kierowca już z daleka widzi, że na drodze znajduje się, bądź za moment znajdzie się pieszy.

Aktywne przejścia dla pieszych gdzie się sprawdzą?

System bezpiecznych przejść jest rozwiązaniem, które pojawiło się na rynku dość niedawno. W wielu miastach jednak zdążono już zauważyć, że jest to jeden z najbardziej skutecznych metod zapobiegania kolizji z udziałem przechodniów. Bezpieczne przejście dla pieszych doskonale sprawdzą się właściwie wszędzie. Szczególną efektywność osiągnąć można przede wszystkim przy ich instalacji na ruchliwych przejściach. Dzięki temu uniknąć można wielu tragicznych wypadków.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *