Czy diabeł jest straszny tak jak go malują? Wokół testów na prawo jazdy urosło wiele legend. Nie wszystkie są prawdziwe, ale to racja, że w bazie pytań zdarzają się też takie naprawdę podchwytliwe.
Zacznijmy jednak od początku, aby dowiedzieć jak wygląda egzamin teoretyczny.
Jak wygląda egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Egzamin teoretyczny przeprowadzany jest w formie testu jednokrotnego wyboru. Pytania podzielone są na część podstawową i specjalistyczną.
Część podstawowa składa się z 20 pytań z wiedzy podstawowej, a w tym:
- 10 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 6 pytań o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 4 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Pytania są zadawane na podstawie sytuacji z krótkiego filmu lub fotografii. Możliwe są odpowiedzi „tak”, lub „nie”. Na zapoznanie się z treścią jest 20 sekund, na odpowiedź 15 sekund.
Część specjalistyczna składa się z 12 pytań, a w tym:
- 6 pytań o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 4 pytania o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 pytania o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Na przeczytanie i udzielenie odpowiedzi w części specjalistycznej jest aż 50 sekund. Po tym czasie system przeskakuje do kolejnego pytania bez możliwości powrotu.
Każde pytanie zawiera jedną prawidłową odpowiedź oraz przypisaną liczbę punktów za udzielenie prawidłowej odpowiedzi, o następującej wartości:
- 3 punkty – pytanie o wysokim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 2 punkty – pytanie o średnim znaczeniu dla bezpieczeństwa ruchu drogowego,
- 1 punkt – pytanie o niskim znaczeniu dla bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego.
Maksymalnie można uzyskać 74 punkty, ale aby zdać wystarczy uzbierać minimum 68 punktów.
Jak długo trwa egzamin teoretyczny? Czas trwania teoretycznej egzaminu państwowego wynosi 25 minut. Czasu jest więc sporo dlatego warto podejść do egzaminu ze spokojem.
Jakie pytania z testów na prawo jazdy sprawiają najwięcej trudności?
Statystyki wskazują, że kursantom wiele problemów sprawiają pytania dotyczące podstawowych znaków drogowych, a także te związane z obowiązkiem zachowania szczególnej ostrożności. Kłopotliwe są także pytania dotyczące postaw kierującego ruchem na skrzyżowaniu.
Szczególna ostrożność.
Należy przede wszystkim zapamiętać, że ostrożność musisz zachować w sposób ciągły, ale szczególną ostrożność jedynie w sytuacjach wymienionych w przepisach prawa drogowego. Są to dwa odrębne pojęcia.
Dlaczego taka odpowiedź? Bo wbrew zdrowemu rozsądkowi szczególnej ostrożności nie musisz zachowywać podczas jazdy nocą (czy też od zmierzchu do świtu). Jadąc po zmierzchu wystarczy zachowywać zwykłą ostrożność.
W którą stronę ten zakręt?
Okazuje się, że najtrudniejsze pytanie z testów na prawo jazdy dotyczy znaków drogowych. Dlaczego tak jest? Bo zdający nie uczą się ich znaczenia. A trzeba wiedzieć, że obrazek przedstawiony na znaku nie zawsze koresponduje z jego znaczeniem.
Ten znak ostrzegawczy wbrew pozorom mówi o kierunku pierwszego zakrętu. Aktualne testy na prawo jazdy dostępne są na zdamyto.com