Zmiana koloru auta — jakie pozwolenia

Kolor samochodu osobowego ma spory wpływ na to, jak się on prezentuje. Dlatego wiele osób zastanawia się nad jego zmianą. Czy są do tego wymagane jakieś pozwolenia i jak można zmienić kolor samochodu?

Zmiana koloru auta — jak można tego dokonać?

W dzisiejszych czasach kierowcy, których interesuje zmiana koloru auta, mają znacznie więcej możliwości. W przeszłości trzeba było zdecydować się na lakierowanie. Proces ten jest jednak dość czasochłonny, gdyż wymaga dokładnego przygotowania auta i zdarcia starego lakieru z karoserii, a następnie pomalowania go wieloma warstwami nowego. Do tego efekt często nie był tak dobry, jak w wypadku fabrycznie nowych pojazdów.

W XXI wieku istnieje jednak dość popularna alternatywa. Zmiana koloru auta jest możliwa poprzez jego oklejenie. Dokonuje się tego specjalną folią w wybranym przez właściciela pojazdu kolorze. Do tego taka folia zabezpiecza oryginalny lakier i karoserię przed drobnymi uszkodzeniami.

Jakich formalności trzeba dopilnować przy zmianie koloru auta?

W kwestii zmiany koloru auta właściciele mają sporą dowolność. Przepisy nie zabraniają bowiem tego, a także nie mówią o tym, że trzeba takie działanie zgłosić. Mimo wszystko zrobienie tego nie jest złym pomysłem. Informacje o kolorze auta mogą bowiem uzyskać np. policjanci poprzez sprawdzenie numeru VIN. Jeśli w systemie kolor samochodu będzie inny niż w rzeczywistości, niektórzy funkcjonariusze mogą być podejrzliwi.

Ile kosztuje zmiana koloru auta?

To, ile będzie kosztować zmiana koloru auta, jest zależne od wybranego sposobu. Oczywiście dla każdego samochodu taka usługa wyceniana jest indywidualnie. Z reguły pełne lakierowanie auta to koszt rzędu nawet 10 tysięcy złotych. Za niektóre samochody trzeba zapłacić kilkanaście tysięcy.

Oklejenie folią to z kolei koszt wynoszący zazwyczaj do około 8 tysięcy złotych. Oczywiście nie jest to najwyższy pułap, gdyż istnieją specjalne i bardzo drogie folie, których wykorzystanie sprawia, że cała usługa będzie kosztować nawet i ponad 20 tysięcy. Są to jednak dość rzadkie sytuacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *