Podpisanie umowy i otrzymanie należności za sprzedany samochód wbrew pozorom nie kończy naszych obowiązków jako właścicieli auta. Chociaż kluczyki zostały przekazane nabywcy, musimy wciąż dopilnować kilku kwestii. Jakich? Zapraszamy do lektury.
Poinformowanie o zbyciu pojazdu
Sprzedawca musi w terminie do 30 dni od podpisania umowy z nabywcą dostarczyć do wydziału komunikacji dokumenty, stwierdzające, że doszło do zbycia samochodu. Do niedawna konsekwencje związane z przekroczeniem terminu nie były zbyt dotkliwe, a zapominalscy sprzedawcy nie musieli się martwić problemami ze strony urzędów. Obecnie można liczyć się z mandatami w wysokości do 1000 złotych. Co więcej, jeżeli w okresie poprzedzającym złożenie dokumentów nabywca zostanie obciążony mandatem lub weźmie udział w wypadku, to sprzedawca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności jako właściciel auta. Widać zatem, że nie warto zwlekać z dopełnieniem tych formalności, zwłaszcza że odpowiednie wzory pism można znaleźć na witrynach internetowych, a dokumenty można złożyć osobiście, za pośrednictwem poczty lub elektronicznie, poprzez certyfikowany profil zaufany.
Uregulowanie ubezpieczenia
Podobnie jak w przypadku z poprzedniego akapitu, sprzedawca musi również zadbać o poinformowanie ubezpieczyciela o zmianie właściciela auta. Procedurę powinno się przeprowadzić w ciągu 14 dni, gdyż w przeciwnym razie możemy zostać obciążeni kosztami kolejnej składki ubezpieczeniowej za pojazd. W takiej sytuacji podczas wypadku z udziałem sprzedanego auta wszelkie powinności spadają na sprzedawcę. Sprawne przeniesienie lub anulowanie ubezpieczenia pozwala uniknąć dodatkowych opłat oraz formalności, które pojawią się w wraz z odwlekaniem zgłoszenia sprzedaży.
Kwestia podatku
Chociaż przyjęło się, że podatek od sprzedaży spoczywa po stronie nabywcy, ostateczna forma tej należności określona jest w umowie podpisanej przez obydwie strony. W przypadku podziału podatku między obydwie strony nie należy zapomnieć o uregulowaniu należności oraz zachować dowód wpłaty na wszelki wypadek. Specyficzna sytuacja pojawia się w chwili, gdy auto zostało sprzedane za wyższą kwotę, niż wynosiła cena jego zakupu. W takim wypadku to sprzedawca ponosi wydatki związane z podatkiem, który trzeba uregulować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy.
Jak szybko sprzedać samochód?
Skup samochodów Warszawa oferuje swoim klientom sprawne przeprowadzenie klienta przez cały proces sprzedaży auta. W przeciwieństwie do komisu, skup przyjmuje również pojazdy uszkodzone, powypadkowe, niekompletne, a także samochody niezdolne do jazdy. Błyskawiczna obsługa dokumentów pozwala szybko podpisać umowę, przekazać należność i przystąpić do przekazania ubezpieczycielowi oraz urzędowi komunikacji odpowiednich dokumentów. Skorzystanie z usług skupu to wybór zarówno dla posiadaczy starych, jak i nowszych aut, które są rzetelnie wyceniane przez obiektywnych fachowców.