Przygotowanie samochodu do sprzedaży, czyli jak zwiększyć szanse na szybką transakcję

Podczas sprzedaży auta nie warto iść na skróty. Im więcej czasu włożymy w przygotowania auta, tym szybciej sfinalizujemy transakcję i osiągniemy satysfakcjonującą nas cenę. Na co warto zwrócić uwagę, zanim skontaktujemy się ze skupem lub wystawimy ofertę w sieci?

Dokumenty oraz książka serwisowa

Stan techniczny decyduje o cenie oraz atrakcyjności samochodu i chociaż brzmi to jak truizm, trzeba zadbać o to, aby auto prezentowało się w jak najlepszym świetle. W tym celu warto przygotować nie tylko niezbędne dokumenty, ale również paragony za wymianę części oraz książkę serwisową. Pomoże to uwiarygodnić naszą ofertę, a także rozwieje wszelkie wątpliwości związane z kondycją auta. Dwa samochody o takim samym przebiegu mogą się drastycznie różnić pod względem poziomu eksploatacji, a zadbany i regularnie serwisowany pojazd z pewnością będzie cieszył się większym zainteresowaniem od bardziej zużytego odpowiednika.

Atrakcyjna prezentacja

O tym, że człowiek kupuje wzrokiem, nie trzeba przekonywać żadnego sprzedawcy. Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz, dlatego trzeba zadbać o to, aby spotkanie nabywcy z autem wypadło jak najlepiej. W tym celu należy zadbać o staranne umycie, nawoskowanie i wypolerowanie karoserii, a także oczyszczenie kół, reflektorów oraz nadkoli. Nie należy również zapomnieć o odkurzeniu wnętrza kabiny oraz bagażnika, wypraniu tapicerki, przetarciu deski rozdzielczej i pozbycia się przykrego zapachu z auta. Komfort z jazdy dla wielu osób jest ważniejszy niż osiągi, dlatego samochód o zadbanym wnętrzu może bardziej przypaść do gustu niż lepszy na papierze model.

Przygotowanie zdjęć i oferty

Niezależnie od tego, czy zamierzamy sprzedać samochód samodzielnie, czy też skorzystamy z usług skupu, koniecznie należy zadbać o zrobienie kilku albo kilkunastu zdjęć. Pozwolą one zobaczyć auto i wstępnie skontrolować stan silnika, podwozia oraz innych części, zanim dojdzie do bezpośrednich oględzin auta. Jeżeli zależy nam na jak najlepszych wynikach, warto zatrudnić fotografa, który pomoże nam wydobyć z samochodu wszystko, co najlepsze. Trzeba też pamiętać, że chociaż to auto będzie głównym bohaterem fotografii, trzeba również zadbać o estetyczne tło. Zarośnięty podjazd lub zagracony garaż to niezbyt dobry wybór, dlatego lepiej postawić na schludnie wyglądający wjazd na posesję lub neutralne otoczenie, takie jak pusty parking. Podczas pisania tekstu oferty nie należy nadto przesadzać z wychwalaniem zalet oraz ukrywaniem wad, gdyż potencjalny kupiec zazwyczaj dokładnie sprawdzi auto i szybko wykryje nieprawidłowości. W najlepszym razie będziemy musieli liczyć się ze znacznie niższą ofertą, a w najgorszym z utratą klienta, co wydłuży proces sprzedaży.

Sposób szukania nabywcy

Samodzielna sprzedaż auta – choć tak często wybierana – wcale nie jest najszybszym sposobem na zamianę samochodu w gotówkę. Jeżeli zależy nam na sprawnej obsłudze, najlepiej postawić na skup aut używanych Warszawa. W przeciwieństwie do oczekiwania na potencjalnego kupca, w przypadku współpracy z firmą zajmującą się skupowaniem pojazdów umowę możemy podpisać w ciągu kilkudziesięciu godzin od pierwszego telefonu lub kontaktu, co stanowi znacznie mniej czasochłonną alternatywę dla samodzielnego szukania nabywcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *