Dlaczego warto kupować oryginalne części do auta?

Codzienne użytkowanie samochodu zmusza do cyklicznego odwiedzania serwisów i dokonywania przeglądów. Codzienna eksploatacja samochodu to nie tylko uzupełnianie poziomu paliwa, ale także bieżąca naprawa i kontrola stanu technicznego pojazdu. Warto więc zapobiegać awariom, a jeśli już do nich dojdzie, znaleźć najbardziej jakościowe części, które nie zawiodą w trasie. Dowiedz się dlaczego warto postawić na oryginalne komponenty, zamiast na ich tańsze odpowiedniki. Warto niekiedy nadłożyć rozsądek nad oszczędności i nie płacić za tą samą rzecz dwukrotnie.

Co jest zaletą oryginalnych części do auta?

Przede wszystkim solidne wykonanie autoryzowanych części sprawia, że używają ich właściciel ma gwarancję niezawodności. Części zamienne w firmowym logo są produkowane według specyfikacji producenta. Oznacza to, że teoretycznie powinny wytrzymać tyle samo czasu, co części fabryczne. Poza tym, korzystając z autoryzowanego serwisu otrzymasz gwarancję na naprawę, która pozwoli pokonywać bez zmartwień nawet najdłuższe trasy. Niezależnie czy interesują Cię oryginalne części Ford, czy oryginalne części Mercedes, warto stawiać na pewne rozwiązania bez względu na markę i model auta. W dzisiejszych czasach słabe komponenty znajdziesz w każdej opcji, bo produkcja części jest bardzo zaawansowana. Duża dostępność i niska cena nie oznaczają dobrego rozwiązania, bo tylko atestowany sprzęt może pozwolić poczuć się kierowcom komfortowo. Warto postawić na części stworzone przy udziale samych twórców pojazdów.

Dlaczego nie warto stosować tanich zamienników?

Tanie części samochodowe stanowią plagę i zagrożenie dla posiadaczy aut. Na rynku znajdziesz ogromną ilość marek aut i jeszcze więcej części zamiennych. Niestety znakomita większość to tanie substytuty pochodzące z Azji. Warto mieć świadomość, że części te produkowane są na masową skalę, przez jakość pozostawia wiele do życzenia. Nie są one również testowane pod takim kątem jak części oryginalne, a w celu zmniejszenia kosztów produkcji stosuje się tanie materiały, które ulegają zniszczeniu szybciej. Poza używaniem gorszych surowców, tanie odpowiedniki przechodzą również bardziej ubogi proces produkcji. Producentom zależy na czasie, więc stosują wiele uproszczeń w celu osiągnięciu zysku i zaspokojeniu popytu. Niestety kupując tanie części zamienne czasem trzeba zapłacić słono za awarię pojazdu na drodze. Wszystko za sprawą mniej odpornych stopów metali, które są wykorzystywanie powszechnie. Pamiętajmy do tego, że każda awaria to dodatkowe koszty naprawy u mechanika, które także leżą po stronie kierowcy.

Co jest więc bardziej opłacalne?

Na pierwszy rzut oka autoryzowany serwis i oryginalne części to spory wydatek i zbędna dbałość o stan techniczny auta. Na dłuższą metę okazuje się, że chytry dwa razy traci i wbrew pozorom tanie części mogą kosztować kierowcę najwięcej. Rozważmy hipotetyczną sytuację w której auto po naprawie psuje się w trasie. Jeśli posiadamy gwarancję nie poniesiemy dodatkowych kosztów, a samochód w niedługim czasie wróci do stanu użytkowania. Jeśli postawimy na tanie części podczas naprawy, musimy odholować auto do warsztatu i pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni. Konieczność opłaty za drugą usługę u mechanikę i kolejne części to czarny scenariusz, nie wspominając, że podczas awarii możemy uszkodzić dodatkowe elementy auta. Do tego jeśli nie mamy assistance musimy zadbać o transport samochodu do warsztatu. Jak widać, nie wszystko wygląda tak samo jeśli rozważymy wszystkie możliwości. Oryginalne części przedłużają żywotność całego pojazdu, a to z całą pewnością ważna zaleta tego rozwiązania. Im auto dłużej jeździ bez szwanku, tym mniej kosztuje jego eksploatacja.

Jaki warsztat wybrać?

Tutaj, podobnie jak przy wyborze odpowiednich części pojawia się spory dylemat. Można postawić na lokalnych mechaników i zaoszczędzić wiele, albo zdecydować się na autoryzowany serwis i postawić na najwyższą jakość. Wszystko zależy jednak od modelu samochodu, bo niekiedy różnica w cenie jest nieznaczna. Dla przykładu Ford Motocraft oferuje tanie usługi dla swoich klientów. Ciekawe usługi ma także Mercedes, BMW i Audi. Przed podjęciem decyzji o naprawie warto rozważyć wszystkie za i przeciw i skonsultować cenę z dealearami. Decydując się na skorzystanie z usług autoryzowanego serwisu mamy pewność, że naprawa jest solidna. Poza tym mechanicy specjalizują się w konkretnych modelach auta, co znacznie usprawnia prace naprawcze. Markowe serwisy dają na naprawy gwarancję, a poza tym używają części najlepszej jakości. Lokalne warsztaty oferują znacznie większy zakres prac, ale nie specjalizują się w konkretnych modelach. Mimo tego, również w takich miejscach specjaliści mogą zadowolić klientów poprzez dokonanie sprawnej naprawy i fachowe porady. Wybór warsztatu jest uzależniony od możliwości właściciela, marki auta i rodzaju naprawy. Niektóre usterki można zażegnać nawet we własnym garażu. Inne to długotrwała naprawa, poprzedzona dokładną diagnozą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *