Kiedy warto kupić przyczepę samochodową?

Niejednokrotnie kierowca auta spotyka się z koniecznością przewiezienia sporego przedmiotu. Niestety czasem może to być spore obciążenie dla osi pojazdu. Wtedy zazwyczaj myśli się o zakupie przyczepy samochodowej. Dzięki niej samochód nie musi być ani przepełniony, ani też nadmiernie przeciążony. W jakich przypadkach zakup przyczepy może być uzasadnionym przedsięwzięciem? Na co zwracać uwagę?

Kiedy opłaca się zakupić przyczepę samochodową?

Na zakup sprzętu, jakim jest przyczepka samochodowa, powinni decydować się kierowcy, którzy mają pewność, że będzie ona używana. Szacuje się, że jeżeli taki sprzęt będzie potrzebny od kilku do kilkunastu razy w ciągu roku, to taki wydatek może być ekonomicznie uzasadniony. Tak więc czasem warto przekalkulować sensowność takiej inwestycji, mimo że własna przyczepa samochodowa to niezależność.

Zanim zakupisz przyczepę samochodową w takich miejscu, jak firma AUTOX, to warto zastanowić się, czy masz odpowiednie warunki do jej przechowywania. Ideałem byłoby dysponowanie odpowiednim garażem lub chociażby osłoniętą wiatą. W ostateczności można postawić przyczepę w kącie podwórza, jednak w takim przypadku konieczne jest zabezpieczenie jej przed działaniem szkodliwych warunków atmosferycznych. Wynajęcie specjalnego garażu dla przyczepy, w przypadku, gdy będziesz z niej korzystać kilka razy w roku, jest słabo uzasadnione ekonomicznie.

Oprócz znalezienia miejsca dla przyczepy jej nabywca ma obowiązek ją zarejestrować, a także dokonywać regularnych przeglądów technicznych. Niekiedy po zliczeniu wszystkich kosztów i obowiązków związanych z posiadaniem przyczepy potencjalny właściciel dochodzi do wniosku, że lepiej będzie ją od czasu do czasu wynająć.

Jakie obowiązki niesie za sobą posiadanie przyczepy?

Przyczepy samochodowe są na ogół dopasowane do samochodów osobowych, posiadających specjalny hak. Ponadto, jak każdy pojazd, podlega ona konkretnym przepisom o ruchu drogowym. Auto wraz z przyczepą, to tak zwany zespół pojazdów, którym można kierować, gdy posiada się prawo jazdy kategorii B. Jednak warto zaznaczyć, że dotyczy to zespołów pojazdów, których masa nie przekracza 3,5 tony. Większe tonaże samochodu i przyczepy razem wziętych wymagają już innych, szerszych uprawnień.

Jeżeli więc dla kierowcy planującego zakup przyczepy samochodowej te warunki są nie do przeskoczenia, to warto zainteresować się możliwością wypożyczenia przyczepy. Takie rozwiązanie jest uzasadnione zwłaszcza w przypadku jednego, odosobnionego zapotrzebowania na ten typ sprzętu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *