Co ile czasu powinniśmy wymieniać filtry w samochodzie?

Jedną z najważniejszych czynności eksploatacyjnych, o których powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu jest wymiana filtrów.

Jedną z najważniejszych czynności eksploatacyjnych, o których powinien pamiętać każdy właściciel pojazdu jest wymiana filtrów. Regularne serwisowanie samochodu znacznie przedłuża jego żywotność i ogranicza ryzyko wystąpienia niespodziewanej awarii. Wymiana filtra paliwa, oleju, powietrza i filtra kabinowego powinna być wykonywana regularnie, nie tylko w intensywnie eksploatowanych pojazdach, ale w każdym samochodzie.

Wymiana filtra paliwa – interwały czasowe

Niestety paliwo, które tankujemy nawet na najlepszych stacjach nigdy nie jest perfekcyjnie czyste. Może zawierać pyły i inne zanieczyszczenia, które w momencie dostania się do silnika są przyczyną poważnych awarii. Pierwszym momentem, w którym powinniśmy wymienić filtr jest zakup używanego auta. Następnych wymian dokonujemy co około 30 000 do 50 000 km lub raz w roku.

Wymiana filtra oleju

Filtr oleju powinien być wymieniany razem z olejem. Dodatkowo, warto również wymienić korek spustowy, ponieważ zużyta uszczelka może powodować wycieki. Całość należy wymieniać raz do roku lub po przejechaniu od 10 000 do 20 000 km. Warto dodać, że nie zaleca się kupowania najtańszych filtrów niewiadomego pochodzenia. Najlepiej wybrać renomowane marki z wieloletnim doświadczeniem w branży motoryzacyjnej. Ich produkty są zazwyczaj zdecydowanie wyższej jakości. W kwestii wyboru oleju nie ma miejsca na eksperymenty. Należy kierować się wyłącznie zaleceniami producenta.

Wymiana filtra powietrza

Zabrudzony filtr powietrza może powodować zmniejszenie mocy silnika, a także zwiększenie spalania. Ten element należy wymieniać każdego roku lub po przejechaniu od 20 000 do 30 000 km. Należy jednak pamiętać, że pojazdy eksploatowane w trudnych warunkach, w których panuje duże zapylenie (np. auta terenowe) muszą mieć zmieniany filtr powietrza częściej.

Wymiana filtra kabinowego

Stan filtra kabinowego bezpośrednio wpływa na komfort jazdy. Gdy będzie zbyt zabrudzony, we wnętrzu auta mogą pojawiać się dziwne zapachy. Zaleca się wymianę filtra powietrza co około 15 000 do 20 000 km lub raz w roku.

Podsumowanie

W sytuacji gdy naszym samochodem pokonujemy mniej niż 10 000 km rocznie, wówczas wymiana filtra paliwa i innych filtrów powinna być przeprowadzana raz w roku. Wyjątkiem są pojazdy eksploatowane w trudnych warunkach, wówczas interwały należy odpowiednio skrócić. Dobrym pomysłem jest kompletna wymiana filtrów wraz z olejem silnikowym podczas przeglądu technicznego. Część warsztatów oferuje usługi tego typu, dzięki czemu mamy załatwione dwie sprawy za jednym razem.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Premio Bojszczak & Bounaas z Poznania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *