Przewozy ponadgabarytowe – jak wybrać odpowiednią firmę?

Wybór przedsiębiorstwa zajmującego się przewozami ponadgabarytowymi wymaga wzięcia pod uwagę kilku istotnych czynników. Transport ponadgabarytowy może być realizowany zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Na co zatem warto zwrócić uwagę wybierając firmę od przewozów ponadgabarytowych?

Niezbędne uprawnienia do transportu ponadgabarytowego

Chcąc świadczyć taką usługę, konieczne jest uzyskanie niezbędnych zezwoleń na prowadzenie takiej działalności, tj. licencji na przewóz ponadgabarytowy. Jest to potrzebne, aby realizować legalny transport ponadgabarytowy, zgodnie z wytycznymi i przepisami.

Choć raczej nie spotkamy się z sytuacją, w której firma nie posiadająca takich uprawnień będzie oferować możliwość przewozu ponadgabarytowego – warto przed podjęciem współpracy, upewnić się, że takowe posiada.

Odpowiednia flota do przewozu ładunków ponadgabarytowych

Tutaj warto wspomnieć, że firma może posiadać własną flotę, jak również wypożyczać odpowiednie pojazdy i przyczepy, w zależności od ładunku jaki ma być prz ich pomocy przewożony. W obu przypadkach najważniejsze jest, by zespół pojazdów był w pełni dopasowany do przewożonego towaru. Ma to wpływ na płynność przewozu, jego czas, ale także bezpieczeństwo samego ładunku w trakcie transportu. Przykładowo przyczepa o zbyt niskiej nośności, może uszkodzić się w trakcie przejazdu, co w najlepszym przypadku opóźni realizację przewozu, zaś w najgorszym – doprowadzi do uszkodzenia ładunku.

Dobór odpowiedniego zespołu pojazdów jest także ważny ze względu na planowaną trasę, po której będzie przemieszczał się ciągnik z przyczepą. Trzeba tutaj uwzględnić spadki, wzniesienia, kąty zakrętów, zwężenia, dopuszczalny tonaż na danej drodze, i tym podobne czynniki, które będą miały wpływ na to, którędy zostanie poprowadzona trasa. W związku z tym ciągnik musi dysponować odpowiednią mocą, ale także jego skrętność musi być dopasowana do warunków związanych z trasą.

Jest to element, o który warto zapytać w trakcie ustalania warunków umowy przewozowej, by mieć pewność, że ładunek dotrze bezpiecznie i na czas.

Ubezpieczenie przewożonego ładunku

Na drodze może dojść do wielu niespodziewanych sytuacji, które nawet mimo idealnego zabezpieczenia, nie pozwolą uniknąć uszkodzenia przewożonego towaru. Niezależnie czy jest to transport ponadgabarytowy, czy zwykły przewóz, ważne jest ubezpieczenie ładunku, które kwotowo w pełni pokryje ewentualne szkody.

Międzynarodowe przewozy ponadgabarytowe

Jeśli ładunek ma zostać przewieziony poza granice kraju w którym się znajduje, niezbędne jest uzyskanie zezwolenia na przewóz przez każdy kraj, aż do miejsca docelowego. W związku z tym dobrym posunięciem będzie nawiązanie współpracy, która posiada doświadczenie w ponadgabarytowym transporcie międzynarodowym. Jest to istotne ze względu na konieczność dopełnienia wszystkich kwestii formalnych, a przepisy w zależności od kraju, mogą się znacząco różnić. Dotyczy to także kwestii celnych i niezbędnej do odprawy na granicy dokumentacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *