Transport ponadnormatywny – co to jest?

Przewożenie ładunków o niestandardowym wymiarze niekiedy musi odbyć się drogą lądową. Wtedy stosuje się transport ponadnormatywny. Wymaga to jednak odpowiednich przygotowań, wiedzy i zaplecza, dlatego wykorzystuje się w tym celu pomoc firm spedycyjnych.

Co to jest transport ponadnormatywny?

Tym mianem określa się usługę spedycyjną, polegającą na przewiezieniu obiektu o bardzo dużych wymiarach lub masie. Wykorzystuje się do tego specjalne naczepy, które umożliwiają przewiezieni przedmiotów o długości nawet kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów, a cały proces przewozu jest koordynowany przez odpowiedni zespół.

Transport ponadnormatywny odbywa się o różnych porach, jednak z racji konieczności wpłynięcia na ruch, preferowane są godziny nocne. Cały proces związany z przygotowaniem przewozu, wiąże się ze zdobyciem odpowiednich zezwoleń, ustaleniu trasy przejazdu oraz przystosowaniu jej do przewozu transportu.

Tak ambitne przedsięwzięcia realizują firmy zajmujące się organizacją przewozów lądowych ponadgabarytowych, które posiadają odpowiednie uprawnienia oraz możliwości do ich realizacji.

Z czym wiąże się transport ponadnormatywny?

Przede wszystkim nie jest to zwyczajny przewóz z punktu A do B. Jego przygotowanie wiąże się w pierwszej kolejności ze zdobyciem stosownych zezwoleń (kategoryzowany od I do V) oraz przygotowaniem planu przejazdu. W przypadku drugiej części przygotowań ma to ogromne znaczenie ze względu na gabaryty ładunku. Nie każdy uda się przewieźć konkretnymi drogami, dlatego tak ważne jest odpowiednie rozplanowanie drogi, kilometr po kilometrze.

Kolejnym etapem jest przygotowanie zespołu, który będzie nadzorował przewóz. Są to m.in. piloci, którzy odpowiadają za odpowiednią trasę przejazdu i odpowiednio widoczne zabezpieczenie kolumny. Nie można nie wspomnieć, że przewozy niejednokrotnie odbywają się przy współpracy z policją, która zabezpiecza newralgiczne punkty trasy przewozu.

Również na miejscu rozładunku znajduje się odpowiednia ekipa, która pozwala na bezpieczne zdjęcie ładunku z naczepy.

Czy transport ponadnormatywny może być międzynarodowy?

Tak. Wymaga to jednak jeszcze większych nakładów poniesionych na przygotowanie przewozu, m.in. potrzebnych zgód. Całe przedsięwzięcie musi być dostosowane do przepisów o ruchu drogowym w danym kraju, w związku z tym takie zadanie warto zlecić profesjonalnej firmie spedycyjnej, która zadba o realizację przedsięwzięcia w najdrobniejszym calu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *