Intermodal – jaką rolę w transporcie międzynarodowym odgrywa transport intermodalny

Intermodal, czyli transport intermodalny to specyficzny rodzaj przewozu, który wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu. Jak wygląda to w praktyce? Jaką rolę w transporcie międzynarodowym odgrywa transport intermodalny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest transport intermodalny?

Jak wspomniano we wstępie transport intermodalny, czyli Intermodal to forma przewozu ładunków, która wykorzystuje więcej niż jeden środek transportu. Co istotne, transport na całej trasie realizuje w tym przypadku jeden przewoźnik, a przewożony towar znajduje się w jednostce ładunkowej umożliwiającej zmianę środka transportu bez konieczności ingerowania w ładunek. Z reguły jest to kontener lub specjalnie przystosowana naczepa.

Jak wygląda transport intermodalny w praktyce? Otóż, na pierwszym oraz ostatnim etapie (odbiór od klienta oraz dostarczenie ładunku do odbiorcy końcowego) wykorzystuje się w tym przypadku transport drogowy, co pozwala dotrzeć w dowolne miejsce. Samochód dostarcza ładunek do punktu przeładunkowego (np. do portu), a pomiędzy tego typu punktami jest on transportowany drogą morską, lotniczą bądź kolejową.

Jaką rolę odgrywa transport intermodalny w transporcie międzynarodowym?

Intermodal realizowany jest najczęściej jako transport międzynarodowy, co wynika z faktu, że najlepiej sprawdza się na długich trasach. W efekcie transport intermodalny obejmuje zarówno przewozy kontynentalne, jak i międzykontynentalne, a jego udział w transporcie międzynarodowym rośnie z roku na rok. Potwierdzeniem tego faktu mogą być dane dotyczące przeładunku kontenerów w polskich portach, ponieważ łączny ładunek w 2021 roku przekroczył 113 milionów ton. W efekcie można mówić o około 9 procentowym wzroście w odniesieniu do 2020 roku.

Zalety transportu intermodalnego

Intermodal swoją popularność, a w efekcie rosnącą dynamikę zawdzięcza korzyściom, które uzyskują przedsiębiorcy korzystający z tej formy transportu. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim fakt, że międzynarodowy transport intermodalny jest opłacalny ekonomicznie. W efekcie firmy uzyskują realne oszczędności, ponieważ wykorzystanie kilku środków transportu jest w wielu przypadkach tańsze niż wykorzystanie wyłącznie transportu drogowego. Zaletą jest z pewnością również brak ingerencji w przewożony ładunek, co przekłada się na zdecydowanie większe bezpieczeństwo procesów transportowych. Transport zamkniętych jednostek ładunkowych jest również szybki, ponieważ nie wymaga przewożone towary nie są przepakowywane, a przeładunek obejmuje wyłącznie zmianę środka transportu. Co jeszcze należy zaliczyć do zalet transportu intermodalengo? Przede wszystkim elastyczność, ponieważ wykorzystanie różnych środków transportu pozwala dopasować połączenia. Zaletą jest z pewnością również ekologia, ponieważ transport intermodalny powoduje mniej zanieczyszczeń powietrza niż samodzielny transport drogowy.

Podsumowując należy stwierdzić, że transport intermodalny odgrywa znaczącą rolę w transporcie międzynarodowym. Co więcej, śmiało można założyć, że w kolejnych latach będzie ona rosła.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *