Jakie kontenery transportowe wybrać?

Obecnie jednym z najbezpieczniejszych i najbardziej efektywnych sposobów przewożenia ładunków na duże odległości są specjalnie do tego celu zaprojektowane kontenery morskie. Pozwalają one na uniknięcie konieczności przeładowywania towarów oraz, dzięki temu, minimalizację kosztów przewozu. Ze względu na dużą popularność istnieje obecnie bardzo szeroki wybór kontenerów morskich, różniących się rozmiarami i poszczególnymi cechami. Jakie w sposób szczególny warto wybrać? Sprawdźmy.

 1. Do czego wykorzystywane są kontenery morskie?
 2. Sprzedaż czy wynajem kontenerów morskich – co jest lepsze?
 3. Jakie są rozmiary kontenerów morskich?
 4. O czym pamiętać, wybierając kontener morski?

Do czego dokładnie przydają się kontenery morskie i jakie są ich rodzaje? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na ten temat.

Do czego wykorzystywane są kontenery morskie?

Kontenery magazynowe są wykorzystywane nie tylko do transportu towarów, chociaż jest to, oczywiście, ich główne zastosowanie. Zazwyczaj stosuje się je w transporcie morskim, ponieważ zapewniają bezpieczeństwo ładunku i są dosyć wygodne w użytku. Warto jednak pamiętać, że kontenery morskie bywają także stosowane w portach, jako magazyny. Używane są również w tym samym celu w stacjach przeładunkowych. Ponadto kontenery morskie są także używane w transporcie multimodalnym. Przewożą towary w ciężarówkach czy pociągach. Są to zatem produkty, jak można zauważyć, bardzo wszestronne i przydatne w każdej, zajmującej się transportem firmie.

Sprzedaż czy wynajem kontenerów morskich – co jest lepsze?

Sprzedaż kontenerów morskich jest rozwiązaniem korzystnym dla tych, którzy regularnie zajmują się transportem. Jest to przecież płatność jednorazowa, niejako inwestycja, która zwróci się z czasem. Warto także pamiętać, że można kupować zarówno kontenery nowe, jak i kontenery używane. Z drugiej jednak strony oferta wynajmu jest skierowana dla tych, którzy nie zajmują się tak często przewozem. Oczywiste jest, że jednorazowa cena wynajmu jest znacznie niższa niż zakup całego kontenera, który po użyciu trzeba też przecież gdzieś przechowywać. Co więcej, należy też pamiętać, że dużą zaletą tego rozwiązania jest korzystanie z produktów w różnych rozmiarach.

Jakie są rozmiary kontenerów morskich?

Podstawowe dwa rodzaje kontenerów morskich, które cieszą się największą popularnością to 20 stopowe, mające 33 metry sześcienne pojemności i 40 stopowe, o 67 metrach sześciennych pojemności. Te mniejsze służą do transportu przesyłek towarowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że mogą być umieszczane nawet na statkach nie dostosowanych do przewozu kontenerów. Z kolei 40 stopowe są stosowane do przewozu ponadgabarytowych urządzeń technologicznych i dużych przesyłek. Warto zauważyć, że te dwa rodzaje kontenerów morskich mogą mieć różne wymiary.

Kontenery morskie dzieli się także ze względu na zastosowanie:

 • kontenery Dry Van,
 • kontenery High Cube,
 • kontenery flat rack,
 • kontenery morskie z otwartym dachem, czyli open top,
 • kontenery z otwieranym bokiem, czyli open-sided,
 • kontenery chłodnicze typu reefer,
 • kontenery morskie typu platforma,

O czym pamiętać, wybierając kontener morski?

Decydując się na wybór kontenera transportowego, należy przede wszystkim zastanowić się nad tym, do czego będzie on wykorzystywany. Konieczne jest określenie rodzaju towarów i do ich charakteru dopasować nie tylko wielkość, ale także rodzaj kontenera. Co więcej, warto przyjrzeć się tym, jakie metody mocowania ładunku są zapewnione. Konieczne są bowiem na przykład dobre uchwyty, dzięki którym produkty będą mogły być bezpiecznie przewożone. Dobrze jest przeliczyć i zastanowić się, czy korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup, czy też wynajem kontenera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *