Jak długą gwarancję daje producent Mitsubishi?

Dość wielu z nas wie o tym, że nowe samochody Mitsubishi są w pewnym stopniu zróżnicowane, jeśli chodzi o długość trwania gwarancji. Kluczowe znaczenie ma też i to, że ta długość trwania gwarancji nie zależy od modelu, ale bardziej od typu układu przeniesienia napędu. Nie chodzi tu o standard powiązany ze skrzynią manualną, a raczej o automat, który obecnie jest powiązanym z dość skomplikowaną elektroniką.

Kwestie związane z elektroniką.

Nowe samochody Mitsubishi to już nie to samo co Mitsubishi Lancer EVO 5 i bardziej pierwotna motoryzacja. W przypadku najnowszych generacji automatyczna skrzynia biegów jest bardziej skomplikowana, a naprawą jej sterownika lub jego wymianą może zająć się niemal wyłącznie wyspecjalizowany serwis. Tego typu elektroniką nie może zająć się ten pierwszy lepszy warsztat, a naprawy gwarancyjne są ściśle określone przez przepisy, czyli jeśli wada wynika z nieprawidłowej eksploatacji, to gwarancja i jej długość nie mają znaczenia, bo gdy winę ponosi kierowca, to musi on sobie poradzić sam i co równie istotne musi zapłacić w serwisie firmowym za wymianę sterownika, który się uszkodził.

Kwestie dotyczące wymian oleju.

Niektórzy z nas doskonale wiedzą o tym, że gwarancja w przypadku nowych samochodów Mitsubishi jest rzecz jasna powiązana z wymianami oleju w autoryzowanych stacjach obsługi. Wymiana takowa niestety swoje kosztuje, a jego wymienianie w silniku u najbliższego mechanika wpłynie na długość trwania gwarancji. Jedni z nas przywiązują do tego wagę, ale są też i tacy, którzy podejmą ryzyko i pokuszą się o oszczędność, decydując się na wymianę oleju u doświadczonego mechanika lub na własną rękę. W ostatecznym rozrachunku może się jednak okazać, że nie była to wcale oszczędność, bo z powodu skróconej gwarancji kosztowne naprawy pokryć będą musieli z własnej kieszeni.

Podejście producentów.

Długa gwarancja na niektóre elementy układu przeniesienia napędu w nowych samochodach Mitsubishi wiążą się z pewnymi wymogami producenta, ale kluczowe znaczenie ma też żywotność konkretnych elementów objętych gwarancją. Trzeba pamiętać, że części samochodowe zużywają się w trakcie procesu eksploatacji pojazdu, nie można więc oczekiwać, że gwarancja będzie dożywotnia. Jednak kilka lat gwarancji to wystarczająco, żeby w pełni cieszyć się nowym samochodem i korzystać ze wszystkich jego uroków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *