5 błędów popełnianych najczęściej podczas zakupu ubezpieczenia

Wybór i zakup ubezpieczenia to z pozoru nic trudnego – obecnie da się to nawet zrobić całkowicie online: bez wychodzenia z domu, szybko i wygodnie. Jednak pośpieszna, nieprzemyślana decyzja zwykle nie jest tą optymalną, zarówno jeśli chodzi o cenę polisy, jak i oferowaną przez nią ochronę.

Czego zatem należy się wystrzegać, kupując polisę komunikacyjną? Oto pięć częstych błędów.

1. Zatajanie informacji przed ubezpieczycielem

Może ono polegać np. na podaniu miejsca zameldowania zamiast miejsca zamieszkania, zaniżeniu lub zawyżeniu wartości pojazdu czy też ukryciu faktu, że z samochodu będzie korzystał również młody kierowca.

2. Niezapoznanie się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia

W dokumencie tym znajdziesz wszystkie informacje o polisie, m.in. o wysokości sum gwarancyjnych, zakresie terytorialnym ubezpieczenia czy wyłączeniach odpowiedzialności firmy ubezpieczeniowej. Kupując polisę bez jego znajomości, nie możesz mieć pewności, za co tak naprawdę płacisz.

3. Wybór najtańszej opcji

Ten błąd dotyczy tylko ubezpieczeń dobrowolnych, których zakres i przedmiot każdorazowo ustala ubezpieczyciel. Polisa z najniższą składką oferuje zwykle odszkodowanie tylko w nielicznych, ściśle określonych przypadkach, np. przy całkowitym zniszczeniu auta. Z kolei przy wyborze OC rzeczywiście warto kierować się ceną, gdyż u każdego ubezpieczyciela otrzymasz taką samą, określoną przepisami ochronę.

4. Niedostosowanie polisy do własnych potrzeb

Wybór opcji najdroższej w nadziei na jak najlepszą ochronę również nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego np. miałbyś płacić dodatkowo za AC czy Assistance obowiązujące w całej Europie, jeśli w ogóle nie wybierasz się autem za granicę? Zbyt szeroki zakres ubezpieczenia to tylko niepotrzebne koszty.

Więcej informacji o ochronie, jaką oferują dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne takie jak AC przeczytasz na stronie: https://cuk.pl/ubezpieczenia/samochod/ac.

5. Odkładanie zakupu na ostatnią chwilę

Znalezienie polisy z optymalnym zakresem ochrony i zapoznanie się z OWU wymagają czasu, a jak wiadomo, pośpiech jest złym doradcą. Dlatego przeglądanie ofert towarzystw ubezpieczeniowych warto rozpocząć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Pomocny będzie z pewnością internetowy kalkulator ubezpieczeń. To narzędzie, dzięki któremu łatwo wyszukasz polisy według interesujących Cię kryteriów, wygodnie je porównasz, a po wyborze najlepszej opcji szybko dokonasz zakupu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *