Wyposażenie samochodu – co się na nie składa?

Posiadanie i korzystanie z samochodu to duży przywilej. Auto wpływa na komfort życia, oszczędność czasu i całkowitą niezależność. Kierowcy w Polsce, zgodnie z obowiązującymi regulacjami, mogą poruszać się po drogach wyłącznie pojazdami do tego przystosowanymi. Czym jest obowiązkowe wyposażenie samochodu? Jakie akcesoria należy uwzględnić w wyposażeniu? W jakie dodatkowe elementy wyposażenia samochodu warto zainwestować? Odpowiadamy!

Obowiązkowe wyposażenie samochodu – czego nie może zabraknąć?

Obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu jest między innymi gaśnica. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów stanowi, że w pojeździe osobowym musi znaleźć się gaśnica o minimalnej pojemności 1 kg. Brak gaśnicy nie tylko może zakończyć się dotkliwym mandatem o wysokości nawet do 500 złotych, ale również realnym niebezpieczeństwem pasażerów. Gaśnica ABC jest dostosowana do gaszenia płynów, co w wielu przypadkach może uratować życie użytkownikom ruchu. Gaśnica samochodowa może znaleźć się w dowolnym, dogodnym dla kierowcy miejscu w pojeździe.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu nie może się obyć bez trójkąta ostrzegawczego. Trójkąt ostrzegawczy to przedmiot, który skutecznie zakomunikuje innym użytkownikom ruchu o awarii auta. Trójkąty ostrzegawcze odgrywają ogromną rolę zwłaszcza podczas awarii na drogach szybkiego ruchu, na których ryzyko wypadku jest dużo większe. Mandat w przypadku braku trójkąta ostrzegawczego, podobnie jak w przypadku gaśnicy wynosi do 500 zł.

Obowiązkowe wyposażenie zgodne z aktualnymi regulacjami prawnymi musi uwzględniać widoczne i czytelne tablice rejestracyjne. Tablica rejestracyjna to niezbędne narzędzie do identyfikacji kierowców w ruchu drogowym, dlatego kierowca musi zadbać o czystość tablic. Brak tablic może skutkować potężnym mandatem do 1500 złotych, natomiast ich nieczytelność to koszt około 500 złotych. Obowiązkowe wyposażenie samochodu osobowego mają prawo sprawdzić policjanci podczas rutynowej kontroli, dlatego koniecznie należy sprawdzić ich obecność przed wyruszeniem w drogę.

Obowiązkowe wyposażenie auta – jakie dokumenty musi mieć kierowca?

Wyposażenie samochodu w Polsce uwzględnia również konieczność dysponowania odpowiednimi dokumentami. Podczas kontroli drogowej, zgodnie z panującymi przepisami, kierowca ma w obowiązku przedłożyć dokument potwierdzający tożsamość. Od 2018 roku kierowca nie musi wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego, prawa jazdy ani potwierdzenia ubezpieczenia OC. Funkcjonariusze mają dostęp do baz, w których podane dokumenty widnieją, dlatego ich namacalna obecność nie jest obowiązkiem. Jeżeli natomiast kierowca nie jest właścicielem samochodu, wszystkie dokumenty należy udostępnić policjantom.

W co jeszcze warto się zaopatrzyć?

Elementem wyposażenia, które warto mieć jest z pewnością koło zapasowe. Pomoże w sprawnym usunięciu usterki i dotarciu do celu. Kamizelka odblaskowa z kolei zwiększy poziom bezpieczeństwa, w przypadku ewentualnych usterek. Dzięki niej kierowca będzie widoczny dla innych użytkowników dróg. Warto posiadać również w pełni wyposażoną apteczkę pierwszej pomocy, która może okazać się niezbędna w przypadku wypadku drogowego.

Wymagane wyposażenie samochodu uwzględnia wyłącznie niezbędne elementy. Aby zapewnić sobie i innym bezpieczeństwo warto zainwestować w dodatkowe środki ostrożności. Brak obowiązkowego wyposażenia samochodu skutkuje mandatem karnym, przed którym warto się ustrzec. Przed podróżą międzynarodową należy zapoznać się z obowiązującymi w danym kraju przepisami. Więcej informacji znajdą Państwo na: https://autostrady.com.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *