Jak zadbać o felgi samochodowe?

Samochód łatwo i szybko wyczyścisz na myjni automatycznej, jednak alufelgi mogą stanowić wyzwanie. Jeśli chcesz cieszyć się błyskiem kół pojazdu, należy sięgnąć po odpowiedni preparat do mycia felg. Podpowiadamy, jak zadbać o swoje cztery kółka.

Trudne do wyczyszczenia części

Każdy, kto choć raz próbował doczyścić felgi, wie, że to nie takie proste. Czarny osad powstający w trakcie każdego hamowania z topienia się drobinek materiału ściernego z klocków hamulcowych, wnika głęboko w powierzchnię felgi. Dlatego doczyszczenie tej przestrzeni wymaga nieco fachowej wiedzy, dzięki czemu cały proces jest prostszy i mniej uciążliwy.

Mycie felg – na co dzień czy od święta?

Zwykły drogowy brud można zmyć z felgi zwyczajnym szamponem. W przypadku osadu z klocków hamulcowych, który często jest wtopiony w felgi, sprawa porządków zaczyna się komplikować. Domycie felgi bez specjalnych preparatów na bazie roztworów kwasowych uzupełnionych o odpowiednie odczyny zasadowe, często jest niemożliwe. Zasady powodują, że środek działa żrąco jedynie na pył hamulcowy.

Najważniejsza jest jednak systematyczność. Trudno oczekiwać, że myte w pośpiechu raz na pół roku felgi zabłysną od razu jak nowe, nawet przy zastosowaniu najlepszego preparatu. Felgi i alufelgi trzeba czyścić minimum raz na kwartał. Co dwa tygodnie można je także pokryć ochronnym filtrem, w postaci impregnatu lub wosku. Przy większych problemach, można zastosować środki płatnerskie do karoserii na czyszczonych felgach.

Czyszczenie felg krok po kroku

Przed porządkami zaopatrz się w źródło wody: myjkę ciśnieniową lub wiaderko z gąbką. Przydatne są również pędzelki oraz małe szczotki, docierające do trudno dostępnych miejsc. Przygotuj także środki chemiczne: płyn do mycia felg, najlepiej w buteleczce z aplikatorem i lekkościerną pastę polerską do lakieru oraz wymieniony już wosk.

Najpierw spryskaj koła preparatem do mycia felg – omijaj przy tym odpryski lakieru. Później, przy pomocy rozpylacza, należy nanieść preparat na felgi i spłukać osad razem z detergentem. Nie można zaniedbać tego etapu i dopuścić do zaschnięcia środków na feldze. Przy większych zabrudzeniach, trzeba nałożyć na felgi roztwór kwasowy i odczekać chwilę. Po spłukaniu środka, można czynność powtórzyć. Nie żałuj wody, by substancje żrące nie przedostały się na opony czy zawieszenie.

Niezbędne zakupy

Środki konieczne do całkowitego wyczyszczenia alufelg znajdziesz na carhubstore.pl. Oprócz nich, zadbasz z nami również o tapicerkę wewnątrz samochodu oraz błyszczącą maskę na zewnątrz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *