Jak naprawić nawigację w samochodzie? Porady początkującego serwisanta

Nie da się ukryć, że nawigacja samochodowa ma dzisiaj dla kierowców ogromne znaczenie. Przydaje się zarówno podczas dalekich podróży, jak i codziennego poruszania się po mieście. Nie tylko ułatwia dotarcie do celu, ale także pozwala uniknąć zakorkowanych tras czy fotoradarów. Właśnie dlatego jej potencjalna awaria przeraża tak wielu z nas. Sprawdź, jak naprawić nawigację, kiedy odmówi posłuszeństwa.

Proste naprawa nawigacji samochodowej – samodzielnie lub w serwisie

Najczęściej pojawiającymi się problemami w przypadku nawigacji przenośnych są różnego rodzaju awarie ekranu dotykowego. Niezależnie od tego, czy powodowane jest to uszkodzeniem mechanicznym, czy zużyciem eksploatacyjnym, najczęściej konieczna jest wymiana ekranu. Jego cena wynosi od kilkunastu złotych w przypadku niemarkowych modeli, do nawet 150 złotych w przypadku modeli firmowych. Naprawa nawigacji samochodowej polegająca na wymianie ekranu nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Należy jednak pamiętać o tym, aby umieścić taśmę do wyświetlacza w odpowiednim miejscu, wedle wskazań producenta. Sam proces jest szczególnie prosty w urządzeniach, które umożliwiają mocowanie taśmy za pomocą zapadki z tworzywa sztucznego.

Wymianę należy przeprowadzić także w przypadku uszkodzenia baterii. W niektórych modelach jej przewód zakończony jest miniaturową wtyczką, w której należy umieścić nowy model. Jeżeli takiej płytki nie ma, wymiana może wymagać lutowania. W takim przypadku warto już zwrócić się o pomoc do fachowców. Naprawę nawigacji samochodowych warto zlecić serwisowi również w bardziej błahych sprawach, jeśli zwyczajnie nie czujemy się na siłach, aby skutecznie przywrócić urządzenie do życia. Profesjonalny serwis nawigacji samochodowej, który oferuje wymienione powyżej usługi, to na przykład https://oematic.pl/ .

Jak naprawić nawigację wbudowaną kokpit

Także nawigacja wbudowana w kokpit może wymagać naprawy. W takich wypadkach najczęściej dochodzi do uszkodzenia ekranu dotykowego, który niestety, zazwyczaj wymaga serwisowania i naprawy w profesjonalnych punktach. Innym przykładem popularnej awarii w tego typu nawigacji samochodowej są problemy z działaniem klawiatury. W tych wypadkach najczęściej także musimy zaopatrzyć się w nową wersję, jednak jej wymiany można dokonać samodzielnie.

Nawigacja samochodowa jest w dzisiejszych czasach sprzętem niezwykle przydatnym, który jednak stosunkowo często ulega awariom. Warto pamiętać, że niektóre z nich możemy w łatwy sposób naprawić we własnym zakresie. Jeżeli jednak nas to przerośnie, warto skonsultować się z profesjonalnym serwisem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *