Jeśli odbyłeś szkolenie nauki jazdy w dobrym ośrodku szkolenia kierowców, to najprawdopodobniej bezstresowo poruszasz się w ruchu ulicznym. Jeśli jednak brakuje Ci pewności siebie i masz kłopoty na przykład z ruszaniem na wzniesieniu lub innymi manewrami skorzystaj z jazd doszkalających. Dowiedz się jakie porady i sugestie będą mieli doświadczeni instruktorzy.
Na czym polegają jazdy doszkalające i kto je przeprowadza?
Jazdy doszkalające są doskonałą metodą na poprawę umiejętności jazdy samochodem. Dobre ośrodki szkolenia kierowców polecają je kierowcom, którzy niedawno zdali egzamin na prawo jazdy i chcieliby ugruntować nabyte umiejętności i poczuć się jeszcze bezpieczniej w roli kierowcy. Kursy doszkalające skierowane są także do wieloletnich posiadaczy praw jazdy, którzy chcą poprawić technikę jazdy i odświeżyć wiedzę o ruchu drogowym. Jak można dowiedzieć się od instruktorów Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto Test, prowadzącego kursy na prawo jazdy w Krakowie Bieżanowie, Prokocimie i Podgórzu oraz w Wieliczce, niektórzy uczestnicy kursów na prawo jazdy i kierowcy już jeżdżący mają pewne ograniczenia, które wymagają dodatkowych szkoleń. Jedną z umiejętności, które nastręczają kierowcom dużych trudności, jest ruszanie pojazdem na wzniesieniu.
Jak efektywnie ruszać samochodem na wzniesieniu?
Ruszanie autem na wzniesieniu nie jest prostym manewrem, a na dodatek jest jednym z zadań egzaminacyjnych. Wymaga umiejętności, które trzeba zdobyć poprzez doświadczenie. O ile w samochodach z automatyczną skrzynią biegów problem rozwiązuje się w momencie puszczenia pedału hamulca i umiejętnym zwiększeniu obrotów silnika, o tyle w samochodach ze skrzynią manualną ruszanie wymaga umiejętności posługiwania się jednocześnie pedałem przyspieszenia, hamulca i sprzęgła. Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z hamulca awaryjnego, czyli hamulca ręcznego. Podczas przygotowania do ruszania pod górę, przy zaciśniętym hamulcu ręcznym, należy wrzucić pierwszy bieg i umiejętnie puszczając sprzęgło odpowiednio operować pedałem przyspieszenie, jednocześnie zwalniając hamulec awaryjny. Przy odpowiednim zgraniu wszystkich czynności pojazd powinien płynnie ruszyć pod górę. Ilość obrotów silnika, potrzebna do ruszenia na wzniesieniu zależeć będzie od nachylenia jezdni i obciążenia pojazdu. Wszystkie te umiejętności bardzo łatwo wyćwiczyć pod okiem doświadczonego instruktora nauki jazdy. Jego zadaniem w ramach jazd uzupełniających jest wyłapanie nieprawidłowych nawyków u kierowcy, eliminacja błędów w technice jazdy i zastąpienie ich prawidłowym zachowaniem za kierownicą.