Praca kierowca CE- co warto wiedzieć?

Praca kierowcy CE jednym jawi się jako spełnienie marzeń, innym wręcz przeciwnie. Jak jest naprawdę? Jakie wymagania należy spełnić, by móc podjąć pracę na tym stanowisku i jakie są plusy i minusy takiej pracy? Gdzie szukać zatrudnienia? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Praca kierowca CE- jakie wymagania należy spełniać?

Praca zawodowego kierowcy z uprawnieniami kategorii CE, czyli na przewóz rzeczy pojazdami o masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony z przyczepą o masie całkowitej przekraczającej 750 kg, wiąże się z wieloma wymaganiami. Podstawą jes oczywiście, posiadanie prawa jazdy kategorii CE. Konieczne jest także posiadanie regularnych i aktualnych badań lekarskich, które potwierdzają zdolność kierowcy do wykonywania swojej pracy. Chodzi tu przede wszystkim  wzrok, słuch, sprawność fizyczną oraz ogólny stan zdrowia. W Polsce konieczne jest posiadanie świadectwa kwalifikacji zawodowej. Mówiąc najprościej, jest to prawo do wykonywania zawodu. Uprawnienie to jest weryfikowane raz na 5 lat, a weryfikacja ta polega na przeprowadzeniu badań lekarskich, psychologicznych oraz przeprowadzeniu szkolenia teoretycznego. Obecnie zdecydowana większość samochodów ciężarowych posiada tachograf cyfrowy, istotne jest więc posiadanie karty kierowcy. Jest to swojego rodzaju dokument, który służy do rejestracji czasu i przebiegu jazdy kierowcy. W Polsce dokument ten wydaje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Karta Kierowcy jest wymogiem nie tylko w Polsce, przyda się więc w transporcie międzynarodowym.

Kierowca C E- czy warto podjąć tą pracę?

Praca kierowcy CE, jak każda inna, ma zarówno plusy, jak i minusy. Plusem niewątpliwie jest konkurencyjne wynagrodzenie, szczególnie w przypadku tras długodystansowych lub przewozów specjalistycznych. Kierowcy CE często pracują na własny rachunek lub prowadzą własną firmę transportową, co daje im sporą wolność i niezależność. Praca kierowcy z pewnością przypadnie do gustu osobom, które nie lubią biurowej rutyny. Będąc kierowcą można liczyć na ciągłe zmiany. Zaletą jest także duże zapotrzebowanie na rynku, szczególnie w przypadku wysoko wykwalifikowanych kierowców. Minusem pracy jako kierowca CE mogą być dla wielu osób długie godziny pracy. Nie jest to praca w systemie 8-godzinnym. Często trasa trwa o wiele dłużej, co może zaburzać równowagę między pracą a życiem osobistym. Poza tym, mimo, iż kierowca przez większość czasu siedzi w wygodnym fotelu, jest to praca bardzo wymagająca zarówno fizyczne, jak i psychicznie. Kierowcy mnóstwo czasu spędzają poza domem, co może odbijać się np. na rodzinie. Tym, co wielu kierowców uważa za minus swojej pracy jest także presja czasu.

Gdzie szukać pracy jako kierowca zawodowy?

Kierowca CE swoją pracę może znaleźć za pośrednictwem serwisu jobintrans.eu. Zatrudnienie dla siebie znajdzie tam kierowca posiadający odpowiednie uprawnienia i prawo jazdy kat CE. Szukając pracy, warto sprawdzić, czy do obowiązków należy samodzielny załadunek i rozładunek pojazdów, karta kierowcy czy praca w systemie zmianowym. Istotne jest też, czy podstawą zatrudnienia jest umowa o pracę czy umowa zlecenie. Kierowca ciężarówki zwykle musi dbać o stan techniczny pojazdu, a uczestnicząc w transporcie międzynarodowym może liczyć na stabilne zatrudnienie i wysokie wynagrodzenie. Zawsze warto dokładnie przeczytać pełny opis stanowiska, by upewnić się, czy zakres obowiązków jest adekwatny do oferowanej stawki. Jeżeli okaże się, że oferta jest atrakcyjna- pozostaje jedynie aplikacja i oczekiwanie na odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *