Naprawa pojazdu po wypadku lub kolizji to prawdziwa zmora kierowców. Dużym problemem jest zwykle zaniżone odszkodowanie z OC sprawcy, które nie wystarcza na pokrycie kosztów pracy mechaników i zakupu części. Remedium na ten problem jest dopłata do odszkodowań.
- Czym jest dopłata do odszkodowań?
- Odszkodowanie zostało zaniżone. Co dalej?
Jeśli na mocy decyzji ubezpieczyciela odszkodowanie zostało zaniżone, można wykorzystać możliwość odwołania się, jednak zwykle nie przynosi to oczekiwanego skutku. Znacznie szybszą i efektywniejszą metodą jest skorzystanie z dopłaty do odszkodowań od niezależnej firmy.
Czym jest dopłata do odszkodowań?
Moment wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela nie przekreśla szans na uzyskanie wyższej kwoty, a zaniżona wartość świadczenia nie musi skazywać poszkodowanego na utratę wartości handlowej pojazdu, który został uszkodzony. Dopłata do odszkodowań ma na celu wyrównanie różnicy między rzeczywistymi, rynkowymi kosztami naprawy pojazdu, a kwotą z wyceny ubezpieczyciela.
Dopłata do odszkodowania z OC sprawcy wypadku jest możliwa do uzyskania nawet po kilku latach od powstania szkody. Taką dopłatę można otrzymać po podpisaniu umowy cesji praw do zaniżonej części odszkodowania. Oznacza to, że poszkodowany przenosi prawo do uzyskania wierzytelności od ubezpieczyciela na firmę, która w zamian wypłaca mu dodatkowe pieniądze. W ten sposób poszkodowany w ciągu kilku dni otrzymuje środki niezbędne do dokonania naprawy pojazdu, a firma, na którą scedował prawo do egzekwowania odszkodowania w wyższej niż wypłacona kwocie, zajmuje się niezbędnymi formalnościami.
Odszkodowanie zostało zaniżone. Co dalej?
Punktem wyjścia do walki o dodatkowe środki jest kosztorys naprawy pojazdu. Co do zasady, ubezpieczyciel powinien go sporządzić tak, aby poszkodowany mógł bez przeszkód naprawić samochód. W rzeczywistości okazuje się jednak, że według ubezpieczyciela godzina pracy mechanika jest warta 40 zł zamiast 100, a części kosztują połowę mniej niż w przeciętnym sklepie. W takiej sytuacji warto skorzystać z oferty możliwości odkupu wierzytelności, jaką jest dopłata do odszkodowania OC. Nie chcąc ponosić dodatkowych kosztów, poszkodowany powinien skontaktować się telefonicznie lub przez formularz kontaktowy z firmą, która zajmuje się odzyskiwaniem odszkodowań. Wystarczy przekazanie danych kontaktowych oraz przesłanie kosztorysu ubezpieczyciela. W ciągu 24h specjaliści przeanalizują potrzebne dokumenty i przekażą propozycję dopłaty. Jeśli jest satysfakcjonująca, wystarczy podpisać umowę i oczekiwać na przelew środków, a następnie wykonać naprawę pojazdu.