Naprawa i regeneracja turbosprężarek – jak to działa?

Pomimo znaczącej żywotności, turbosprężarki ulegają uszkodzeniu, a dzieje się tak na skutek oddziaływania ogromnych naprężeń występujących wewnątrz mechanizmu. Przeciążenia, wysoka temperatura, duża prędkość obrotowa i wreszcie ciągła eksploatacja wymagają ingerencji mechanicznej i choć proces regeneracji turbosprężarki jest stosunkowo złożony, Jest to alternatywa tańsza, aniżeli zakup nowej turbiny. Jak przebiega naprawa i regeneracja turbosprężarek?

Z artykułu dowiesz się między innymi:

 • Co bardziej się opłaca – naprawa turbosprężarek czy naprawa?
 • Czy regeneracja turbiny ma sens?
 • Na czym polega regeneracja turbosprężarek?

SPIS TREŚCI

 • Regeneracja turbiny Wrocław – czy warto?
 • Regeneracja turbin Wrocław – etapy naprawy turbin
 • Ile czasu trwa regeneracja turbin?

Regeneracja turbiny Wrocław – czy warto?

Żywotność turbosprężarki szacuje się na około 150 – 200 tys. km. i choć producentom samochodów wydawało się, że jest to wartość wystarczająca, nie wzięli prawdopodobnie pod uwagę, wydłużenia okresu eksploatacji aut, choćby poprzez ich obecność w obrocie wtórnym.

Sprawę nieco komplikuje wysoki koszt nabycia nowej turbiny, która w wielu przypadkach jest droższa od samochodu, w którym ma być zamontowana.

W tej sytuacji naturalnym wyborem jest regeneracja turbin Wrocław, przy czym trzeba dodać, iż tego typu naprawa turbosprężarek zwykle pozwala korzystać z auta już do końca jego mechanicznego życia.

Kluczem powodzenia jest to, aby naprawę lub regenerację turbosprężarki przeprowadzić w specjalistycznym warsztacie, lub u zaufanego dostawcy, którzy mają doświadczenie i wiedzę w obszarze turbosprężarek.

Regeneracja turbin Wrocław – etapy naprawy turbin 

Naprawa i regeneracja turbosprężarek są procesami mającymi na celu przywrócenie sprawności i efektywności działania turbosprężarki po jej uszkodzeniu lub zużyciu.

Naprawa turbosprężarek:

 • Pierwszym krokiem w naprawie turbosprężarki jest dokładna diagnoza, aby ustalić przyczynę problemu. Uszkodzenia turbosprężarki mogą obejmować np. uszkodzenie łożysk, pęknięcia obudowy, zużycie wirnika itp. Przeprowadza się wizualną inspekcję lub testy, takie jak test ciśnienia lub test przepływu powietrza, aby ustalić dokładną naturę uszkodzenia.
 • Po zdiagnozowaniu uszkodzenia, turbosprężarka jest rozkładana na poszczególne komponenty. Jest to ważne, ponieważ pozwala na dokładną ocenę stanu każdej części i identyfikację wymagających naprawy lub wymiany elementów.
 • W trakcie naprawy turbosprężarki usuwa się wszelkie osady i zanieczyszczenia, które mogą wpływać na jej działanie. To czyszczenie jest szczególnie ważne dla turbosprężarek, które zostały uszkodzone przez zanieczyszczenia w oleju lub powietrzu.
 • Uszkodzone lub zużyte części turbosprężarki, takie jak łożyska, uszczelki, wirniki, sprężarki, lub obudowy, są naprawiane lub wymieniane w zależności od ich stanu. Naprawa może obejmować zgrzewanie, obróbkę, szlifowanie lub regenerację uszkodzonych elementów.
 • Wirnik turbosprężarki musi być precyzyjnie wyważony, aby zapewnić płynną i skuteczną pracę. Po naprawie lub wymianie uszkodzonych elementów wirnik jest poddawany procesowi balansowania, który eliminuje wszelkie nierównowagi i wibracje.
 • Po przeprowadzeniu napraw i wymiany części, turbosprężarka jest ponownie składana. Wszystkie komponenty są starannie umieszczane i odpowiednio zamocowane, a łączenia są dokładnie uszczelniane.
 • Po złożeniu turbosprężarki przeprowadza się szereg testów, aby upewnić się, że działa ona prawidłowo. Testuje się m.in. ciśnienie powietrza, przepływ powietrza.

Ile czasu trwa regeneracja turbin? 

Proces regeneracji turbosprężarki jest nie tylko tańszy, lecz także szybszy. Zależnie od stanu technicznego turbiny, może on trwać nawet niewiele ponad 48 godzin. Twoja turbina odmawia posłuszeństwa? Zarezerwuj wizytę w profesjonalnym zakładzie. Po zakończonej usłudze otrzymasz instrukcje o tym, jak zadbać o turbosprężarkę, by wydłużyć jej czas eksploatacji i uniknąć awarii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *