Czym karmić konie?

Konie to jeszcze do niedawna najważniejsze zwierzę z tych hodowanych na wsi. Dziś wskutek industrializacji wsi już coraz rzadziej stosowane, aczkolwiek możemy jeszcze je zobaczyć pomagającym rolnikom. Pamiętajmy tylko, że konie to nie tylko zwierzęta wykorzystywane do pracy, lecz również są elementem hipoterapii, jak i coraz większa grupa młodych osób stara się jeździć na koniach. Pojawia się zatem pytanie, czym je karmić? Odpowiemy na nie za pomocą naszego artykułu.

Wysłodki jako forma pokarmu

Wysłodki dla koni to idealny rodzaj posiłku. Zanim jednak powiemy o jego właściwościach, to powiedzmy jak ten rodzaj produktu powstaje. Jest to produkt uboczny powstający wskutek produkcji cukru z buraków cukrowych. Co ważne, w ich składzie znajduje się około 80% węglowodanów czym stanowią cenny pokarm dla koni i innych zwierząt. Pamiętajmy jednak, że wysłodki nie są najprostsze w przechowywaniu i latem musimy zadbać o to, by temperatura nie była zbyt wysoka w pomieszczeniu, w którym się znajdują i przyjmuje się, że w tym okresie możemy je przetrzymywać około tygodnia, by robić to w dłuższym okresie czasu należy odpowiednio je przechowywać i znaleźć chłodne pomieszczenie, by je konserwować. Jego zaletą jest cena, która jest niska; możemy ją kupić od około 40 zł za 20 kg w formie niemelasowanej (w dalszej części artykułu wyjaśnimy o co chodzi).

Jaki rodzaj wysłodków wybrać dla koni

Odpowiedź jest bardzo prosta – trzeba wybrać wysłodki buraczane niemelasowane, gdyż ich przeciwieństwo, czyli wysłodki buraczane melasowane mają zbyt dużą zawartość cukru co nie wpłynie pozytywnie na naszego konia. Te w formie niemelasowanej są odpowiedniejsze, ponieważ brak melasy powoduje zapewnienie niskiego indeksu glikemicznego co przełoży się na większą energię u niego oraz będzie się cieszyć lepszym zdrowiem. Energia, która jest w tego rodzaju wysłodkach jest wolno uwalniana, dzięki czemu koń dostaje energii stopniowo oraz jest bardzo spokojne.

Warto mocniej dbać o naszego konia zimą, gdy musi pokonywać niełatwe drogi, często przez nierówne, błotniste tereny. Naszym obowiązkiem jest dbanie o niego w tym okresie poprzez dostarczanie mu wysoko zmineralizowanych pasz. Ponadto wysłodki niemelasowane zawierają sporo białka, wapnia czy błonnika oraz są skutecznym składnikiem wspomagającym pracę ich jelit.

Pamiętaj również o tym, żeby podawać wysłodki buraczane niemelasowane w formie mokrej, ponieważ te niemoczone w przypadku gdy koń zjada ich wiele w krótkim czasie mogą spowodować zakrztuszenie, a ponadto ich podawanie jest wskazane w momencie gdy koń ma problemy z uzębieniem. Jeżeli chcemy by młode były tak samo silne, to musimy dbać o nasze konie dostarczając im wysłodków w takiej formie.

Przyjęło się, że wysłodki można podawać w formie około 1-1,2 kg dziennie i można je mieszać z innymi paszami, bądź też stosować samodzielnie.

Życzymy wam powodzenia w stosowaniu tego rodzaju wysłodków. Dbajcie o swoje konie, bo to wspaniałe i mądre zwierzęta!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *