Rynek samochodów używanych charakteryzuje się bardzo bogatą ofertą. Zdarza się, że sprzedaż używanego auta ciągnie się dłużej, niż oczekiwaliśmy. Cóż dopiero powiedzieć o sytuacji, gdy sprzedać chcemy pojazd uszkodzony. Zanim dojdzie do transakcji, najpewniej czeka nas dużo spotkań z potencjalnymi kupującymi, z których nie wiele wyniknie. Na szczęście jest sposób, by niesprawnego bądź rozbitego samochodu pozbyć się sprawnie i szybko.
Wszystkie samochody tu trafią
Niestety, niemal wszystkie auta prędzej czy później wylądują na złomie. Powody, dla których kierowcy decydują się trwale wycofać z ruchu swój pojazd, może być wiele. Raz będzie to awaria, której usunięcie jest nieopłacalne, innym razem szkoda całkowita. Dość często bywa i tak, że kasowany samochód na pierwszy rzut oka wygląda całkiem przyzwoicie. Zwykle są to jednak tylko pozory. Bliższe oględziny wykazują, że mamy do czynienia z wozem mocno zużytym, nierzadko z zupełnie skorodowaną podłogą. W takich wypadkach złomowanie jest najlepszym, na co możemy się zdecydować. Nawet jeżeli po ludzku jest nam szkoda maszyny, która służyła nam przez lata. Statystyki pokazują, że co roku na krajowe złomowiska trafia ich naprawdę dużo. Cieszyć powinna coraz większa świadomość kierowców na temat tego, co mogą zyskać, odwiedzając koncesjonowany skup samochodów uszkodzonych.
Niebezpieczne nielegalne złomowiska
Każdego roku złomuje się w Polsce kilkaset tysięcy pojazdów. Dla przykładu w 2021 r. skasowano 485 515 samych osobówek (najwięcej, bo ponad 70 000 z nich wyprodukowano w 1999). Niestety istnieją szacunki, według których łączna liczba złomowanych w Polsce aut wynosi nawet milion samochodów. Skąd tak duży rozdźwięk? Niestety sporo aut trafia do zwykłych skupów metali bądź na nielegalne złomowiska. Te drugie kuszą wypłacaniem większych pieniędzy za każdy dostarczony pojazd. Trzeba mieć na uwadze, że korzystając z usług takiego miejsca, pozbywamy się samochodu, ale formalnie nadal pozostaje on zarejestrowany. Stąd tak dużo tzw. martwych dusz w bazie CEPiK, ale tym, co kierowców powinno martwić bardziej, jest ryzyko kar. Nielegalny złom samochodowy nie ma obowiązku dbania o należytą utylizację płynów eksploatacyjnych, co może mieć fatalne skutki dla środowiska. Wszystkie samochody powinny trafiać do koncesjonowanych złomów.
Co złomujemy najczęściej?
W 2021 roku najczęściej kasowanymi w Polsce autami były kolejno Ople, Volkswageny, Fiaty, Renaulty i Fordy. Zaraz za nimi uplasowały się wyroby marek Daewoo, Audi, Peugeot, Seat oraz Skoda. Modelami, które najliczniej odwiedzają złom samochodowy, są Opel Astra oraz Volkswagen Golf. Na dalszych miejscach możemy znaleźć Ople Corsy, Fiaty Seicento, Ople Vectry, Fiaty Punto, Volkswageny Passaty oraz Fordy Focusy. Można zatem dość do słusznego wniosku, że najbardziej systematycznie kasowane są pojazdy najpopularniejsze, a trwałość nie jest tu ostatecznym wyznacznikiem. Przyjeżdżając na skup samochodów uszkodzonych, możemy być pewni, że wiele jego elementów zostanie powtórnie wykorzystanych, co w pewnym sensie będzie przedłużeniem istnienia naszego wiernego auta.