LPG latem a zimą – różnice w składzie zależnie od pory roku

Instalacje gazowe wykorzystujące LPG są obecnie coraz popularniejsze. Wiąże to głównie z rosnącą ceną benzyny i poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań dla niej. Skroplony gaz będący paliwem silnikowym można wykorzystywać w każdej porze roku. Jednak mieszanki stosowane latem i zimą odbiegają od siebie składem. Zastanawiasz się, co dokładnie je od siebie odróżnia? Zobacz najważniejsze informacje na ten temat.

Na czym polega różnica między LPG przeznaczonym na różne pory roku?

Paliwa letnie i zimowe różnią się przede wszystkim ze względu na to, jakie mają parametry w różnych warunkach pogodowych. Wynika to z ich składu. Mieszanki, które wykorzystuje się zimą, są dodatkowo wzbogacane o specjalne składniki.

Specjalista z firmy Rozlewnia gazu LPG Gal–Gaz zauważa: LPG jest popularnym gazem, który zyskuje na popularności wśród kierowców głównie ze względu na znacznie niższą cenę niż benzyna. Warto jednak zauważyć, że takie paliwo ma zdecydowanie większe ograniczenia, jeżeli chodzi o wykorzystanie. Przy niskich temperaturach może pojawić się problem z odpaleniem silnika. Dlatego mieszkanki zimowe wzbogaca się specjalnymi dodatkami. Najważniejszy jest w tym przypadku propan o wysokiej lotności – podkreśla.

Zimą cena LPG wzrasta ze względu na zmieniony skład. Nie warto jednak w tym przypadku oszczędzać, ponieważ wykorzystanie odpowiedniej mieszanki zimowej przekłada się na prawidłową pracę silnika i możliwość uniknięcia jego poważnych awarii.

Jak wyglądają właściwość LPG letniego i zimowego?

Właściwości gazu LPG są ściśle określone przez odpowiednie normy. Te przekładają się na prężność par, która zapobiega ulatnianiu się gazu ze zbiornika w pojeździe. Mieszanki letnie i zimowe różnią się przede wszystkim proporcjami dwóch składników, którymi są:

  • butan,
  • propan.

Standardowo wykorzystywane paliwo ma w swoim składzie 60% butanu i 40% propanu. Jednak proporcje te odwracają się w momencie, kiedy spadają temperatury. Wówczas to zawartość propanu szacuje się na około 60%.

Jak rozróżnia się okres letni i zimowy dla paliwa, jakim jest LPG?

Teoretycznie podział na gaz LPG letni i zimowy można dopasować do zmieniających się temperatur otoczenia. W ostatnich latach te są jednak dość mocno zaburzone i zdarzają się sytuacje, kiedy przez bardzo długi czas, nawet w grudniu, utrzymują się temperatury dodatnie. Dlatego przyjmuje się odgórne przedziały, kiedy na stacjach benzynowych pojawia się konkretne paliwo. W związku z tym mieszanka z przewagą butanu dostępna jest od 1 kwietnia do 31 października. Natomiast gaz LPG o zwiększonej zawartości propanu można kupić od 1 listopada do 31 marca.

Sezonowość w zakresie dostępności konkretnego gazu LPG wiąże się także z tym, że zimą cena tego paliwa jest wyższa. Nie są to jednak duże różnice, natomiast mają one ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie samochodu i możliwość uniknięcia poważnych, a przede wszystkim kosztownych, usterek trudnych do usunięcia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *