Przemysł – kilka informacji

Simmering

Jest to uszczelnienie promieniowe wału. Pierścień Simmering to pierścień uszczelniający stosowany w miejscach ruchu obrotowego w częściach maszyn.
Znajduje zastosowanie jako ochrona przed wyciekiem olejów oraz smarów w miejscach wyjścia wału z obudowy maszyny. Drugim zastosowaniem jest ochrona przed dostaniem się zanieczyszczeń do wnętrza.

Budowa

Do ich budowy używa się najczęściej kauczuku nitrylowego lub kauczuku fluorowego. Pierwszy z nich jest elastyczny i odporny na ścieranie, drugi natomiast jest odporny na wysokie temperatury. Simmeringi różnią się miedzy sobą budową ze względu na ich rodzaj.
Mogą one jednak składać się z elementów:

  • sprężyna nierdzewna – dociska wargę uszczelniającą do wału
  • część dynamiczna – warga uszczelniająca, uszczelnia wał niezależnie od stanu pracy
  • metalowy wkład – usztywnia, daje stabilność
  • warga przeciwpyłowa – chroni przed zanieczyszczeniami, zapobiega niszczeniu
  • zewnętrzna powłoka – dopasowuje się do oprawy w trakcie spoczynku maszyny

Zalety

Do zalet tego typu uszczelnień należą: skuteczne uszczelnienie, ochrona przed zanieczyszczeniami oraz ochrona części przed szybkim niszczeniem. Mają one szerokie zastosowanie w przemyśle, np.: w pralkach, w motorach jako uszczelki, w rozmaitych urządzeniach AGD.

Podział

Dzieli się je na klasy A, B i C, od podstawowych do tych najbardziej zaawansowanych.
Wyróżniamy klasy: A, AS, AO, ASY, B, BO, BS, C, CS.

Główne rodzaje

Główne rodzaje i krótkie opisy:

  • Typ A – nie posiada wargi przeciwpyłowej, zawiera: powłokę z elastomeru, sprężynę dociskową, metalową wkładkę, samouszczelniający pierścień.
    Zastosowanie: do uszczelniania korpusów dzielonych.
  • Typ B – zastosowanie: systemy przeniesienia napędu. Nie są dobrym uszczelniaczem gazów.
  • Typ C – nie posiada wargi przeciwpyłowej, zawiera: dodatkową metalową warstwę ochronną. Przeznaczone do ekstremalnych warunków i urządzeń o dużych rozmiarach.

Stanowisko montażowe

Takie stanowisko powinno być odpowiedniej wielkości, większa przestrzeń
to większa swoboda. Powinno być “czyste”, pozbawione wszelkiego rodzaju zabrudzeń, bez pozostałości po poprzednich częściach (np.: wyciekłych olejów). Dlatego warto mieć pod ręką środek do czyszczenia części i powierzchni. Aby nie uszkodzić elementu uszczelniającego dobrze mieć odpowiednie środki smarne.
W pomieszczeniu powinna panować temperatura w przedziale +5 do +20 stopni Celsjusza, w takich warunkach należy przechowywać elementy wykonane z elastomerów. Nie powinno tam być żadnych pyłów.

Uszczelki oringi

Uszczelki mechaniczne wykonane w trójwymiarze, pierścienie z okrągłym przekrojem poprzecznym zaprojektowane w 1896 roku. Wyglądem zbliżone do dętki lub pierścienia.
Mają szerokie, uniwersalne zastosowania w konstrukcjach statycznych oraz dynamicznych.
Montaż: umieszcza się go między dwiema lub więcej częściami w specjalnym wgłębieniu pierwszej części, a druga część go przyciska.
Materiał z jakiego się je wykonuje to zazwyczaj gumy o różnych parametrach.

Przykładowe rodzaje

  • EPDM – wykonane z gumy EPDM, elastyczne oraz odporne na odkształcenia i ścieranie. Zastosowanie: w układach hamulcowych,
  • Gumowe – wykonane z mieszaniny gumy o pożądanych właściwościach. Zastosowania: w domowych kranach, w samochodach, w przemyśle górniczym i lotniczym.
  • NBR – wykonany z gumy NBR, odporny na odkształcenia, ścieranie, wysokie temperatury, kontakt z produktami naftowymi. Zastosowania: w przemyśle.
  • Viton – wykonane ze specjalnej mieszanki gumy, odporne na: olej, wysoką temperaturę, smary, płyny hydrauliczne, odkształcenia. Zastosowania: w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, w środowiskach próżniowych i chemicznych.

Zalety

Do zalet oringów przede wszystkim należy łatwość produkcji jak i jej niskie koszty. Mają one szerokie zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, hydraulice, i w wielu dziedzinach życia, również codziennego.
Są bardzo skuteczne oraz odporne na wiele niepowołanych czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *